'Ikni, ikni se ju erdhi në kokë', me mjete rrethanore duke shuar zjarrin, momenti kur zjarrfikësit paralajmërojnë njëri-tjetrin për afrimin e flakëve (VIDEO)

Duke tentuar të shuajnë flakët me degë peme, këta zjarrfikës në Tragjas të Vlorës rrezikojnë të dëmtohen edhe vetë. Sikurse mund të shihet edhe në video, flakët e favorizuara nga era shkojnë në drejtim të zjarrfikësve, ndërsa njëri prej tyre paralajmëron kolegët të largohen duke i thënë 'ikni, ikni se ju erdhi në kokë'. Zjarre të shumtë kanë përfshirë me hektarë të tërë pyje e kullot anë vend, por problem mbetet mungesa e pajisjeve të specializuara për zjarrfikësit. Për pasojë ato përpiqen të shuajnë flakët me mjete rrethanore, si degë pemësh, dukë vënë në rrezik edhe jetën e tyre.


Lajmi kryesor:

Zjarr në pyllin e fshatit Tragjas të Vlorës, era favorizon flakët, zjarrfikësit tentojnë t'i shuajnë me mjete rrethanore! Dyshohet zjarrvënie e qëllimshme


J.SH./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nisja e vitit të ri shkollor të hënën, a jeni dakord me mësimin me turne dhe orët e shkurtuara për nxënësit?×

Lajmi i fundit

John

Skender Minxhozi: Është më e madhe apo më e vogël PD-ja e Sali Berishës?