Ilaç natyral, rozmarina dhe kujdesi
i saj për trurin, mos e humbisni

Ilaç natyral, rozmarina dhe kujdesi<br />i saj për trurin, mos e humbisni
Çdo ditë dhe më shumë truri ynë bombardohet me informacion të vlefshëm dhe të pavlefshëm dhe është e nevojshme pak shtysë për të që të jetë në formë dhe most ë preket nga sëmundjet.
 
Kur bëhet fjalë për shëndetin e trurit, natyra na ka furnizuar me disa nga ilaçet më të mira.
 
Shumë bimë kanë aftësinë ta zvogëlojnë stresin dhe shqetësimin, ndërkohë që na mbrojnë trurin nga depresioni, na përforcojnë memorien, përqendrimin, etj.
 
Nëse truri juaj ka nevojë për pak ndihmë që të ballafaqohet me stresin e përditshëm apo t’i luftojë problemet e ndryshme mendore, atëherë konsideroni rozmarinën si ilaçin bimor të cilin na ka dhuruar natyra.
 
Rozmarina është e aftë ta rrisë ruajtjen e kujtimeve, të përmirësojnë kujtesën dhe të rrisë përqendrimin.
 
Aftësia e rozmarinës për të stimuluar aktivitetin kognitiv mund të ndikojë edhe në zvogëlimin e rrezikut nga prekja e Alzheimerit apo depresionit.
 
Gjithashtu aroma e këndshme e rozmarinës është e lidhur me uljen e niveleve të stresit.
 
Redaksia Online
Er.K/Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Armenia njeh shtetin e Palestinës, mbështet armëpushimin e menjëhershëm në Gaza

Armenia njeh shtetin e Palestinës, mbështet armëpushimin e menjëhershëm në Gaza