‘Ilir Meta fshehu milionat në shtëpinë e Luan Pobratit’, i biri i përgjigjet ish-deputetit Halit Valteri: Babai s’ka pasur lidhje me politikanë të rangjeve të larta

‘Ilir Meta fshehu milionat në shtëpinë e Luan Pobratit’, i biri i përgjigjet ish-deputetit Halit Valteri: Babai s’ka pasur lidhje me politikanë të rangjeve të larta

Klevi Pobrati dhe Halit Valteri

‘Ilir Meta ka fshehur miliona euro tek shtëpia e Luan Pobratit’! Kështu shkruante në një postim në rrjetet sociale ish-deputeti Halit Valteri, ndërsa në lidhje me këto deklarime të tij ka reaguar i biri i Luan Pobratit, Klevi Pobrati. Në një postim në rrjetet sociale, Pobrati thotë se qysh para vitit 2011 e deri sa u nda nga jeta në 5 maj të këtij viti, babai i tij ka qenë i papunë dhe pa kontakte me politikanë të rangjeve të larta.

‘Një ditë më parë në media dhe në disa portale është cituar një status i ish-deputetit Halit Valteri. Sipas tij i ndjeri babai im, Luan Pobrati ka strehuar në një dhomë të madhe të shtëpisë sonë miliona euro të Ilir Metës.  Kjo paska ndodhur në vitin 2011 kur ne banonim në Rrugën e Kavajës në një apartament 1+1.

Sipas versionit të ish-deputetit, unë paskam fjetur mbi euro. Mirë do të kishte qenë se ndofta do kisha parë ëndrra të çuditshme, por jo.  Nuk e njoh zotin Valteri, por njohja nuk pengon që të kemi apo jo respekt për njerëzit publik.

Unë di se prej shumë vitesh, qysh para vitit 2011 e deri sa u nda nga jeta në 5 maj të këtij viti babai im ka qenë i papunë dhe pa kontakte me politikanë të rangjeve të larta. Kontaktet që ka pasur ishin harruar që në vitin 2005, kur zgjedhjet e përgjithshme e formatuan ndryshe qeverisjen. Babai im Luani, dinte shumë dhe fliste pak për shkak të integritetit të tij moral dhe profesional, ndaj është mire të respektojmë ata që nuk janë më në këtë jetë.’- shkruan Pobrati.

Reagimi i ish-deputetit Halit Valteri ndaj kryetarit të Partisë së Lirisë Ilir Metës, erdhi pasi ky i fundit e akuzoi Valterin si të lidhur me inceneratorët. Ish-deputeti, i cili ka kallëzuar në SPAK, Metën për skandalin me lobimin në SHBA me  me 700,000 mijë USD të padeklaruara, për të cilën organi akuzës po kryen hetime, tha se ish-presidenti është zënë ‘mat nga përtej Atlantikut’. Duke e akuzuar si një politikan që fsheh miliona, ish-deputeti ironizonte, duke i kërkuar që mos të tregohet zëmër gurë siç është treguar me Luan Probatin, por t’u japë ndonjë lek shqiptarëve.

‘Të paktën këtë herë jepja atyre se nuk do të duhen më, mos u trego zemergur siç u bëre në 2011, që i fshehe milionat e eurove tek shtepia e Luan Pobratit dhe më pas shkove dhe i rimore e i ndjeri iku mga kjo jetë me pishmanin se nuk i dhe as 100 euro për shërbimin e bërë. Më beso, bëje këtë të mirë për popullin e gjorë se veç e ke vjelur.’- shkruante ndër të tjera Valteri.

Meta po hetohet nga SPAK për korrupsion pasiv parashikuar në nenin 259 të Kodit Penal, vepër e cila dënohet me burgim nga 3 deri në 8 vjet. Gjithashtu, Meta po hetohet edhe për falsifikimin e vulave, stampave ose formularëve, parashikuar në nenin 190/3 të Kodit Penal, vepër për të cilën parashikohet nga 3 deri në 7 vite burg.   

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • tironci: 27/08/2022 10:31

  Nordhi burrelsi per i cike magazine ahhh rrace e keqe vetem per karrike ca nuk boni ne ket jete,

  Përgjigju
 • Altin: 27/08/2022 09:33

  Halit Valteri, matjani qe e provoi me PD, me LSI dhe ne fund me PS po mundohet te kape nje drejtori (aku thone) po spo ia del dot. Boll po mundohet te zbatoje direksionet e seksereve te rames qe i thone dil ketu e bej ashu po spo i hyn se spo i hyn ne sy rames. O valter mos u bej lolo as zar, mblidhe fytyren

  Përgjigju
  • Non Gratta: 27/08/2022 11:11

   Berishë, shko përballu denjësisht me drejtësinë, rrëfeji krimet e tua kundër kombit shqiptar dhe kundër shqiptarëve se vulën Non Gratta nuk ta heq njeri, përkundrazi zi e më zi do të jetë për ty dhe familjen tënde. Lëri intrigat që s'ti ha njeri dhe boll kakarise si gjeli i dhjerë maje plehut. Behu burre, mblidhi koqet....dhe thuaji burgut hapu. Me mire nje fund i tmerrshem sesa nje tmerr pa fund. Think it bro, don't be stupid...the prison is a darkness from which only light escapes....

 • Loran shehu: 27/08/2022 02:50

  O Valtero Luan Bobrati sqe nga ata palo burra qe fshihnin gjera ose perdoreshin nga tjer ,ai ka qen i hapur gjithmon dhe te ishte gjall do qeshte me te madhe me nje derdimen si puna jote qe as e ka haberin cbehet ne dynja , te kish fshehur miliona Luani nuk do rrinte ter jeten ne shpin qe kish ktu e 40 vjet o pizeveng

  Përgjigju
  • Sekretari i Partisë: 27/08/2022 11:20

   Shoku sekretar i Partisë, boll bërë sikur je shumë se një dorë je, i njëjti këllirë intrigant që duhet të arrestohesh një orë e më parë e të përgjigjesh për krimet e tua. Ti, Liria, Argita dhe Zeni. Të katër duhet të jepni llogari për krime kundër shqiptarëve dhe krime kundër kosovarëve. Cilido që mbron dhe mbështet NON GRATEN, është njësoj si ty KRIMINEL I KOMBIT SHQIPTAR dhe KRIMINEL I KOSOVAREVE!

  • shoku: 27/08/2022 07:30

   Dukesh qe je servili i Metes,Luani fshehu milionat e Likes jo te tijat per kete ndejti te shtepia 40vjet. Likja ka nostalgji per Dibranet se ishin spiune qe ne kohen e xhaxhit, dhe ti Loran vk Shehu je nga ata.

 • Roki: 27/08/2022 02:20

  Klevi ka qene prokuror ne lezhe me duket dhe ka punuar te ILDKP

  Përgjigju
  • pilkoti: 28/08/2022 09:46

   Endri, sigurimi ska mbrojt atdheun dhe ska qen patriotik. je kelysh sigurimsash ose i donne batanije sigurimi ti vete qe ende ne 2022 na Oregon perralla me sigurim. ky klevi pidhuci eshte nje hajdut i vockel i perlyer deri ne fyt. mut gjyshi, mut luan mafiozi mut ky pordhaci vogel. jan perzier me cdo ggje, lek droge, trafiqe, maskaralleqe, me meten, me berishen me kedo.

  • Endri: 27/08/2022 08:46

   Pilot i Berishajve kthehu në gjirizin e minjve aty nga ke dalë dhe mos u mat me figura që kanë hyrë në histori se kanë mbrojtur aydheun e tyre me një patriotizëm të rrallë. Kjo ka qënë detyra juaj të përbaltni çdo gjë të mirë që ka pasur ky vend. Të ulnit malet, ti bëni ferra dhe luanët ti bëni minj.Po sado të përpiqeni as male dhe as luanë nuk bëheni dot se adn juaj është adn gjirizesh.

  • piloti: 27/08/2022 07:58

   klevi pobrati, nimi i špinit luan pobrati dne i terroristit pijanec hekuran pobrati. qe ishin soj i ndyr vrasesish e torturuesish dihej por qe qenkan eche hajdute...

 • Anonim: 27/08/2022 00:11

  FRIKA NGA BIBILUSH METAJ E BEN TE DAL KUNDER , ILIR SPIUN FLIRIRI ESHT SI ERVUS MARTINAJ DHE KRIMINELAT E TJER , BILES JUA KALIN KETYRE ESHT ME I NDYR.

  Përgjigju
 • Linda: 26/08/2022 23:01

  Luani ishte spiun profesionist , sigurisht qe do e mbante sekret çeshtjen e miljonave te Metes. Dhe une te besoj qe ti nuk e dije.

  Përgjigju
  • Non-gratta dora vetë: 27/08/2022 11:15

   Si në dimër dhe në verë, kungull ngele o Berishë përherë....

 • genti: 26/08/2022 22:50

  me kete llogjike i bie qe leket ti kete ne administrim orik dhe laert shyti qe jane cunat e aredinit dhe nipat e luanit!

  Përgjigju
  • Keep it cool...usa is watching you: 27/08/2022 13:08

   Mos u acaro Berishë, keep it cool... fundin tënd e kanë shkruar Ata lart! Nuk e ndryshon dot! Spërdridhu sa të duash e përpëlitu nga të të vijë për mbarë SHBA ta ka bërë gropën. Je një këllirë Non Grata. Armik i Shqipërisë dhe i Kosovës. Aleancat mund ta vonojnë fundin, por nuk ta shpëtojnë dot. Ta them prapë, bëji publik pallatet e tyre dhe ata me siguri do hapin ankandin për ti shitur dhe me paratë e tyre të ndihmojnë jetimët që ka lënë pa babë Berisha. Vrasës,grabitës dhe terrorist i shqiptarëve. Ky je ti, këllirë. Laj gojën kur të flasësh për të tjerët dhëmbëkalbur.

  • @Krimineli Berisha: 27/08/2022 12:42

   Qe ti nuk ke nivel fare duket. Nuk lexon cfare eshte shkruar per trekendeshin e bermudes Sali -I.M.Fahri - Hakmarrje per Drejtesi. Ke emra dhe lidhje konkrete o torollak. Ke skemen e paster te ketij rrjeti kriminal dhe si funksionon qe nga lidhjet me spiune si Fahriu dhe Luani dge deri tek ata qe ju qarkulloine parate. Se ku e sheh ti o i verbuar Sali Qametin tek une se kuptoj o injorant. Keto jane te verteta qe nuk i thote cdokush dhe aq me teper nje i paditur si ty. Pallatet aty i kane ti konfiskojne por aty banojne edhe kermat e politikes si majtas dhe djathtas.

  • Krimineli Berisha: 27/08/2022 11:04

   Gjysh këllirë Berisha, dora jote duket kudo dhe ne gropen që po i bën Ilir Metës. Gropat që bën ti kanë të njëjtat gjurmë: përpiqesh të fusësh sherrin dhe intrigat te kundërshtarët e tu; përpiqesh t'i bësh njeri-kundra tjetrit, siç po komenton këtu në emër të familjarëve të tyre por kundra tyre; bën marrëveshje i gënjen bashkëpunëtorët e tu dhe pastaj iu bën gropën siç po ja bën dhe Metës që e hëngri atë lugë çorbë kur erdhi në prehrin tënd. Meta do të jetë idjot dhe i mefshtë në rast se nuk shpejton të të bëjë gropën ty. Dy duar për një kokë janë. Gjysh,mos harro pallatet që ti s'po i përmend më, kur ti gjesh lajmëroji publikisht këta djemtë që përmend se do të shiten në ankand publik dhe do u shkojnë fëmijëve që ke lënë ti jetim në Tropojë dhe mbarë Shqipërinë. Kriminel i fëlliqur i kombit tënd. Non Grata terrorist, që po ta zgjasin dhe po të lënë ca si shumë të bësh intriga lartë e poshtë.

  • Gjyshi: 27/08/2022 08:53

   Klevi e di shume mire se lidhja e I.M. me Luanin behej nepermjet Isuf B. qe pastron dhe qarkullon parate e I.M. U aratis Isufu kur i doli 2 milion euroshi qe kishte vjedhur me AKBN derisa I.M. i mbylli ceshtjen, por jo dosjen. Cdo gje eshte e dokumentuar por varet sesa Vullnet do kete SPAK qe te zbertheje njehere e mire kete bande kriminale. I.M. - Isufi - Hakmarrja per Drejtesi. Ndersa ti Klevi ke kumbar Fahri Balliun qe con lidhjen tek Berisha. Dihet cdogje por SPAk duhet te tregoje qe ka vullnet dhe guxim ta zbertheje kete mafie te peshtire, te pangopur dhe vrastare. Saliu nuk flet me prej vitesh per pallatet e Hakmarrjes per Drejtesi apo jo Klevi?

 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

Kthjellime dhe vranësira, sërish reshje shiu gjatë ditës së sotme

Kthjellime dhe vranësira, sërish reshje shiu gjatë ditës së sotme