Imamit të xhamisë te 'Rruga e Kavajës', Ahmed Kalaja, i ndalohet hyrja në Maqedoninë e Veriut: Situatë e paprecedentë, qeveria të reagojë

Imamit të xhamisë te 'Rruga e Kavajës', Ahmed Kalaja, i ndalohet hyrja në Maqedoninë e Veriut: Situatë e paprecedentë, qeveria të reagojë

Ahmed Kalaja

Imamit të xhamisë te 'Rruga e Kavajës', Ahmed Kalaja, i është ndaluar hyrja në Maqedoninë e Veriut. Këtë denoncim e ka bërë vetë Imami Kalaja përmes një postimi në Facebook, në të cilin shkruan se do të shkonte në një xhami në fshatin Bojanë, por i është ndaluar hyrja në kufi.

Sipas tij, çdo dokument e ka pasur të rregullt, ndërsa thotë se për të shkuar në Maqedoni kishte dhe ftesë zyrtare për të cilën ishte njoftuar çdo institucion. Sipas mediave, Kalaja është njoftuar nga autoritetet kufitare se për të ekziston një ndalesë e bazuar në Ligjin për të huajt, duke iu referuar dispozitës se ai “paraqet rrezik për rendin publik (kushtetues), sigurinë kombëtare, shëndetin publik ose marëdhëniet ndërkombëtare të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Autoritetet kufitare në dokumentin mbi të cilin bazohet ndalesa nuk kanë dhënë shpjegime shtesë apo hollësi për vendimin që Kalaja të mos lejohet të hyjë në shtetin fqinj. Ai kërkon që institucionet e  Islamit në dy shtetet, Avokati i Popullit dhe Ministria e Jashtme, të reagojnë.

“Open Ballkan; Ballkani i Hapur sa e bukur për të qenë e vërtetë; që një ditë të kalonim kufijtë pa pengesa. Kam udhëtuar kudo në Evropë edhe Britani edhe asnjë pengesë. Mirëpo politikat shoviniste të Shtetit të Maqedonisë se Veriut ndaj shqiptarëve nuk kanë të sosur.

Pavarësisht se isha i ftuar zyrtarisht edhe të gjitha institucionet ishin në dijeni. Arsyeja e ndalimit shprehet në letër; e normalisht nuk ke ku të ankohesh vetëm se te Zoti; që tua japë hakun atyre ndaj kësaj sjellje të paprecedente arrogante monstruoze.

Ndoshta Institucionet e përfaqësimit të Islamit në dy shtetet, avokati i popullit, ministria e jashtme, shteti do të reagojnë.  Ndjesë besimtarëve edhe qytetarëve të Shkupit ndaj politikave monstruoze të atyre që i udhëheqin.  Agjërim të pranuar e mos i harroni nga duatë ata po edhe ne që me zemër të përmalluar u nisa për të ju e nuk erdha dot”, shkruan ai.

SI.E./M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Pjeter: 17/04/2023 12:52

  'Qeverria duhet te reagoje'! Patjeter,te reagoje qe jargamane si ky te mos krijojne urrejtje duke llapur.Duhen detyruar Mazllum Mazzlumet qe ti permbahen vetem fese,te mos e kalojne ate kufi,e te mos ofendojne simbolet kombetare e besimtaret e tjere apo edhe ata qe nuk duan tja dine per fete qe ka Shqieria. Kete po,qe duhet me patjeter te reagohet!!!

  Përgjigju
 • Luli: 17/04/2023 07:58

  Duke lexuar vetem komentin qe ke bere ne fb duket qarte ca hoxhe je. Gjuha e urrejtjes kurrsesi nuk i takon te përdoret nga nje klerik. Po .utër jeni te gjithe ju

  Përgjigju
 • Noku: 17/04/2023 07:39

  Shteti tek ne duhet te beje si ne maqedoni. Ti mbaje nen vezhgim dhe te mos lejoje element radikale te bejne cfare te duan

  Përgjigju
 • Emigrant: 17/04/2023 07:22

  Tken me qen ti mbyllin te gjitha xhamit qe kan mbi minare flamurin jeshil Arab mir do benin

  Përgjigju
 • Artani: 17/04/2023 06:23

  Mbase eshte i rrezikshem vertete.

  Përgjigju
 • Iliri: 17/04/2023 01:08

  Ooo kot e kan Se ilami ka perparu ne gjith boten

  Përgjigju
 • Alban: 17/04/2023 00:03

  Mbetjet e Turqisw

  Përgjigju
 • Don zhuan: 17/04/2023 00:01

  Sa mire ta kane bere mor shqipfolës arabie,edhe pak edhe veq ne ne Afganistan tek vëllezërit taliban do kesh mundësi me ik

  Përgjigju
 • Gonk: 16/04/2023 23:39

  O sa mir ja paskan bo, le te shpelaj trut e albaneseve

  Përgjigju
 • Rumi: 16/04/2023 23:31

  Ja dhe komentuesat tigra te tastieres nuk dijne si te shfryjne stressin ditor dhe e kapin me hoxhen. Shkoni futini i tas çaj tju ngrohi zorret se lat nom

  Përgjigju
 • Lemi: 16/04/2023 22:32

  O sa mire ta kane bo o taleban shkerdhat jeni mesuar ne shqperi ju qe nuk ju ngacmon njeri o taleban

  Përgjigju
  • Agjenti: 16/04/2023 23:16

   Po clidhje ka. A ka ndonje baze faktike apo kot kshu per qef.

 • Dihet pse: 16/04/2023 21:56

  Je shpallur terrorist. Me kete surrat qe ke ti as ne shqiperi ske vend.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Vrasja e policit në veri, Milan Radoiçiç dyshohet të jetë plagosur dhe po trajtohet në Serbi! Në xhipin e tij u gjetën edhe targa false të KFOR-it

Vrasja e policit në veri, Milan Radoiçiç dyshohet të jetë plagosur dhe po trajtohet në Serbi! Në xhipin e tij u gjetën edhe targa false të KFOR-it