Incidenti me tetraplegjikët në stadiumin e ri kombëtar, FSHF-ja sqaron si qëndron e vërteta

TIRANË- Federata Shqiptare e Futbollit ka sqaruar incidentin me para dhe tetraplegjik në ndeshjen e ditës së djeshme në stadiumin e ri kombëtar. Në reagimin zyrtar, FSHF-ja sqaron se arsyeja se përse kjo kategori personash u detyruan që të ngjisin shkallët e stadiumit nga vullnetarët, ka qenë pikërisht defekti teknik në ashensorët të vendosur vetëm në dispozicionin e tyre.

Në reagim theksohet se në stadiumin e ri ka tualetet përkatëse dhe çdo facilitet i kërkuar nga standartet ndërkombëtare pwr para dhe tetraplegjikwt.

"Federata Shqiptare e Futbollit dëshiron të sqarojë të gjithë opinionin publik në lidhje me problematikën e ndeshur ditën e djeshme me rastin e ndeshjes Shqipëri-Francë, me personat para dhe tetraplegjik.

Të gjithë personat para dhe tetraplegjik si dhe shoqëruesit e tyre, të cilët vijnë në çdo ndeshje ndërkombëtare pas listës që sjell Shoqata e drejtuar nga Ndrek Ismajli, kanë marrë badge-in përkatës për të hyrë në stadium. Në Air Albania Stadium janë vendet për këtë kategori dhe shoqëruesit e tyre, tualetet përkatëse dhe çdo facilitet i kërkuar nga standartet ndërkombëtare.

Ditën e djeshme për shkak të një defekti teknik, ashensorët e tyre nuk kanë funksionuar dhe të gjithë personat janë ngjitur në stadium nga vullnetarët, kompania e sigurisë e kontraktuar nga FSHF dhe stafi jonë, duke i mundësuar ndjekjen e ndeshjes në vendet e tyre", njofton FSHF-ja.

Njoftimi i plotë i FSHF-së

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rama lë Vlorën pas 8 vitesh dhe zgjedh të jetë deputet i Durrësit, a ka bërë kryeministri zgjedhjen e duhur?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Euro 2020/ Belgjika nuk di të tolerojë! Danimarka kualifikohet në frymën e fundit, shkatërron Rusinë! Në 1/8 edhe Zvicra