Indeksi i Kujdesit Shëndetësor, Shqipëria e parafundit në Europë në 6 mujorin e parë të 2020

Indeksi i Kujdesit Shëndetësor, Shqipëria e parafundit në Europë në 6 mujorin e parë të 2020

Shqipëria u rendit e parafundit në Europë për Indeksin i Kujdesit Shëndetësor. Numbero, portali global për kostot e jetesës dhe të dhënave për cilësinë e kujdesit shëndetësor në botë, ka bërë përditësimin e vendeve të botës në lidhje me kujdesin shëndetësor në gjysmën e parë të vitit 2020 për periudhën janar-qershor.

Ajo që vihet re është se Shqipëria në Indeksin e Kujdesit Shëndetësor ka marrë  53.2 pikë nga 100 të mundshme duke lënë pas vetëm Hungarinë në Europë, ndërsa një vend para është Serbia.

Ndër vendet e para për sistemin shëndetësor në Europë janë Franca, Danimarka dhe Spanja me indesin më të lartë të kujdesit shëndetësor të marrë për 6 mujorin e parë të vitit 2020. Ndërsa sipas hartës   vendet e Europës Lindore dhe Juglindore raportohet se kanë sisteme të dobëta të shëndetit.

Indeksi i Kujdesit Shëndetësor është një vlerësim i cilësisë së përgjithshme të sistemit të kujdesit shëndetësor, profesionistëve të kujdesit shëndetësor, pajisjeve, stafit, mjekëve, kostos, etj.

Indeksi matet me dy mënyra, me vlerësimet e përdoruesve të shërbimeve dhe të ekspertëve. Në të dyja vlerësimet Shqipëria renditet e parafundit në Europe dhe 10 vendet me sistemin me dobët shëndetësor ndër 100 vendet e marra në studim.

Harta e botës për Indeksin e Kujdesit Shëndetësor

Renditja e vendeve

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Puka mbulohet nga dëbora, trashësia në qytet arrin 10-15 cm

Puka mbulohet nga dëbora, trashësia në qytet arrin 10-15 cm