India dhe Kina votojnë pro rezolutës së OKB-së që njeh agresionin e Rusisë ndaj Ukrainës

India dhe Kina votojnë pro rezolutës së OKB-së që njeh agresionin e Rusisë ndaj Ukrainës

Kina dhe India, dy vende që kanë shmangur dënimin e Moskës për pushtimin e Ukrainës, pavarësisht thirrjeve të përsëritura nga aleatët perëndimorë, votuan në favor të një rezolute të Kombeve të Bashkuara që në mënyrë eksplicite njeh "agresionin e Federatës Ruse kundër 'Ukrainës".

Fakti që Kina dhe India pranuan përdorimin e termit "agresion" në rezolutë është një zhvillim diplomatik befasues.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Kina dhe India votojnë pro rezolutës së OKB-së që njeh Rusinë si agresore ndaj Ukrainës! SHBA: 100 mijë ushtarë rusë janë vrarë


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

EMRI/ Kreu pesë vjedhje nga korriku në shtator, arrestohet 30-vjeçari në Berat! Ishte shpallur në kërkim nga policia

EMRI/ Kreu pesë vjedhje nga korriku në shtator, arrestohet 30-vjeçari në Berat! Ishte shpallur në kërkim nga policia