Indonezia merr vendimin drastik ndaj qytetarëve: Seksi jashtë martese dënohet me burg

Indonezia merr vendimin drastik ndaj qytetarëve: Seksi jashtë martese dënohet me burg

Protestuesit kundër ligjit të ri

Parlamenti i Indonezisë pritet të miratojë një ligj të ri penal këtë muaj që do të dënojë seksin jashtë martesës me burgim deri në një vit, duke shkaktuar alarm nga aktivistët e të drejtave të njeriut. Bambang Wuryanto, një politikan i përfshirë në draft, tha se kodi mund të miratohet që në fillim të javës së ardhshme.

Zëvendësministri i drejtësisë, Edward Omar Sharif Hiariej, tha në një intervistë për Reuters se kodi i ri penal pritej të miratohej më 15 dhjetor, raportojnë mediat e huaja.

"Ne jemi krenarë që kemi një kod penal që është në përputhje me vlerat indoneziane", tha ai.

Ndëshkimi për tradhtinë bashkëshortore mund të hyjë në fuqi vetëm nëse ka palë që ankohen tek autoritetet. Për ata që janë të martuar, pala që ka të drejtë të ankohet është burri ose gruaja e autorit. Ligji gjithashtu lejon që prindërit e personave të pamartuar t'i denoncojnë për marrëdhënie seksuale.

Gjithashtu do të ndalohet bashkëjetesa para martesës dhe të dënuarit mund të dënohen me gjashtë muaj burg.

Projektligji ruan gjithashtu burgimin si dënim për shpifje dhe rrit dënimin me burg për ata që shpallen fajtorë për shpifje të zyrtarëve publikë, tha Nurina Savitri, menaxhere e fushatës në Amnesty International Indonesia.

"Ka të paktën 88 nene që përmbajnë dispozita të gjera që mund të keqpërdoren dhe keqinterpretohen si nga autoritetet ashtu edhe nga publiku për të kriminalizuar ata që shprehin në mënyrë paqësore mendimet e tyre ose ushtrojnë të drejtat e tyre për tubim dhe shoqërim paqësor", tha ajo.

Grupet e biznesit kanë shprehur shqetësimin për dëmin që rregullat mund t'i bëjnë imazhit të Indonezisë si destinacion pushimesh dhe investimesh.

Andreas Harsono, i Human Rights Watch, tha se ndryshimet në kod do të ishin "një pengesë e madhe për demokracinë indoneziane". Ekspertët e biznesit kanë thënë se riparimi mund të dëmtojë imazhin e vendit si një destinacion turistik dhe të dëmtojë investimet.

Projektligji ka dekada në përgatitje dhe synon të zëvendësojë kodin aktual penal, i cili daton që nga periudha koloniale holandeze.

Shinta Widjaja Sukamdani, nënkryetar i Shoqatës së Punëdhënësve të Indonezisë (APINDO), tha: Për sektorin e biznesit, zbatimi i këtij ligji zakonor do të krijojë pasiguri ligjore dhe do t'i bëjë investitorët të rishqyrtojnë investimin në Indonezi.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Aktet e dhunës dhe gjoba e UEFA-s për Kombëtaren, FSHF përjashton nga stadiumet shqiptare pesë tifozë (EMRAT)

Aktet e dhunës dhe gjoba e UEFA-s për Kombëtaren, FSHF përjashton nga stadiumet shqiptare pesë tifozë (EMRAT)