Industria e modës, një nga ndotësit më të mëdhenj në botë

Industria e modës, një nga ndotësit më të mëdhenj në botë

Këpucë e krijuar nga mbetje

Sipas një studimi të Fondacionit ‘Ellen Macarthur’, sektori i modës lë gjurmë më të mëdha karboni sesa emeton transporti ajror.

Në panairin "Neonyt" në Berlin, një qendër globale për modën, marka spanjolle ‘E Ecoalf’ ofron veshje dhe aksesorë të bërë me plastikë të nxjerrë nga deti.

Sipas Niels Garbe, drejtor i komunikimit të 'Ecoalf Germany', ‘E Ecoalf’  është një lloj shkolle për aktivistët e lëvizjes ambjentaliste ‘E premte për ardhmërinë’ e iniciuar nga suedezja Greta Thunberg.

Marka e njohur botërore po rishikon gjithë prodhimet e saj duke i bërë në një version ekologjik.

Por bluzat e kompanisë gjermane 'Like a Bird' janë edhe më unike. Rrobat e saj në fakt bëhen me një përzierje prej 60% pambuk dhe 40% të fibra, nga materiali i mbeturinave nga industria e kafesë.

Foto nga panairi

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

'Donim të kualifikoheshim', Ramadani: Trajneri na tha që është krenar me ne

'Donim të kualifikoheshim', Ramadani: Trajneri na tha që është krenar me ne