Insistimi për ta ndarë Shqipërinë nga Maqedonia e Veriut në procesin e anëtarësimit është i gabuar!

Insistimi për ta ndarë Shqipërinë nga Maqedonia e Veriut në procesin e anëtarësimit është i gabuar!

Flamuri i Shqipërisë, Bashkimit Europian dhe Maqedonisë së Veriut

Teoria për ndarjen e Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut nëse nuk heq dorë nga vetoja Bullgaria, për fatin e keq është gritur si një pozicion zyrtar i Shqipërisë i përsëritur tashmë nga Kryeministri, por edhe në nivel ministrash!

Ka tre arsye që Shqipëria nuk duhet ta mbaj këtë qëndrim e as nuk duhet ta ngrej në nivel zyrtar këtë çështje:

1. Procesi i integrimit europian që nga historia e tij fillestar ka lindur si një projekt kundër egoizmave personale, interesave personale, në themel ka solidaritetin dhe prandaj gjatë procesit janë parashikuar që vendet që kërkojnë anëtarësim të mbështeten, asistohen e të mos lihen vetëm apo edhe më keq të braktisen! Ndarja e Shqipërisë nga Maqedonia do të thoshte që e kjo e fundit të lihej në mëshirën e fatit dhe jo për fajin e saj;

2. Se dyti, ajo që është më e rëndësishme, thuajse gjysma e popullsisë së Maqedonisë së Veriut është shqiptare e nëse Shqipëria kërkon ndarjen e saj në procesin e anëtarësimit, atëherë në një farë mënyre po shkel frymën e Preambulës të Kushtetutës në lidhje me obligimet që ka Shqipëria edhe për shqiptarët jashtë vendit! Shqiptarët falë integrimit Europian kanë braktisur të drejtën e tyre për Bashkim Kombëtar duke kërkuar që të jenë të gjithë së bashku në BE, ku kufijtë nuk kanë më asnjë rëndësi, por janë vetëm barriera psikologjike;

3. Sjelljet e Bullgarisë ndaj Maqedonisë së Veriut janë sjellje në kundërshtim me frymën e BE, për këtë arsye, ajo si vend anëtar ka detyrime politike e jo vetëm që të mos sillet si e tillë! BE, Shqipëria e vendet e tjera duhet të bëjnë presion që Bullgaria të sillet në nivelin që e kërkon pozicioni i saj si vend anëtar! Vendit e Ballkanit duhet të shërohet nga psikozat e shtetit nacionalist që të përdorin veton për anëtarësimet e tjera! Nëse Maqedonia e Veriut, jo per fajet e saj, ndahet nga Shqipëria në procesin e anëtarësimit, për shkak edhe të situatës ndërkombëtare, rrezikon që rryma nacionaliste të marrin forcë politike e ta orientojnë këtë vend drejt realizimit të sigurt si satelitë të Moskës e këtë e bënë akoma më të lehtë fakti se Serbia ka influenca në këtë vend e po ashtu është edhe vend kufitar! Shqipëria ka detyrë të plotëson standardet e saj e të ndihmoj edhe Maqedoninë e Veriut në procesin e anëtarësimit!

E.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Nisma e 15 shefave të njohur të kuzhinës në Lezhë, mbrëmje bamirësie! Mblidhen 15 mijë euro për vajzat e dhunuara

Nisma e 15 shefave të njohur të kuzhinës në Lezhë, mbrëmje bamirësie! Mblidhen 15 mijë euro për vajzat e dhunuara