Integrimi në BE, ambasadori i Bullgarisë: Me Maqedoninë e Veriut po vijojmë dialogun! Shqipëria i ka kryer detyrat, mbështesim mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare

Me veton e saj, Bullgaria po mban 'peng' jo vetëm Maqedoninë e Veriut, por edhe Shqipërinë duke penguar rrugën drejt integrimit në BE, pasi Brukseli kërkon që dy vendet të ecin së bashku drejt integrimit.

Nga Korça, ambasadori bullgar në vendin tonë, Momchil Raytchevski tha se vendi ynë i ka përmbushur kushtet dhe se ata mbështesin mbajtjen e Konferencës së Parë ndërqeveritare për vendin tonë, që nënkupton ndarjen e Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut.

"Pozita e Bullgarisë sa i përket pozitës së Shqipërisë është shumë e qartë, për ne Shqipëria ka krijuar atë që është e nevojshme, ju jeni të gatshëm dhe ne e mbështesim që në momentin kur të ketë një vendim në familjen europiane që shteti të vazhdojë në rrugën e vet europiane dhe të zhvillohet konferenca e parë", tha ai.

Në lidhje me mosmarrëveshjet me Maqedoninë e Veriut, Raytchevski u shpreh se po vijojnë dialogun, në mënyrë për të arritur në një marrëveshje.

"Si qeveria e vjetër ashtu edhe qeveria e re në Bullgari gjithmonë ka mbështetur pozitën që Bullgaria është një prej promotorëve dhe mbështetëset më të mëdhenj të zhvillimit të BE gjithashtu edhe për të ardhmen europiane të vendeve të rajonit, kjo që po ndodh është mes Sofjes dhe Shkupit, po zhvillohen biseda shumë intensive në nivel të lartë. Vetëm gjatë muajve të fundit ka parur disa vizita të ndërsjella, kemi mirëkuptimin edhe të partnerëve tanë në Maqedoninë e Veriut se bëhet fjale për një proces që ka për synim që të realizohen rezultate të qëndrueshme. Të dyja palët së bashku me partnerët në BE po vazhdojmë të punojmë mbi temat delikate dhe aktuale dhe të gjithë po shpresojmë që në një moment do të arrimë atë që është me rëndësi, atë që partnerët tanë e dinë shumë mirë që nuk ka ndërlidhje me fate konkrete është çështja e krijimit të mirëbesimit dhe të arritjes së mirëkuptimit mbi çështje të përbashkëta", u shpreh ambasadori.

Bullgaria, shtet anëtar i BE-së, në nëntor të vitit 2020 ka vendosur veto ndaj Maqedonisë së Veriut, për shkak të mosmarrëveshjeve që kanë të bëjnë me gjuhën dhe identitetin. Sofja pranon gjuhën dhe identitetin maqedonas, por vetëm pas vitit 1945, para kësaj periudhë, ato, sipas saj, kanë pasur “rrënjë bullgare”.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Votat e Zenelit ia kaluan Gështenjës, në pranga një nga komisionerët e shpallur në kërkim! 6 të tjerët në gjyq për masën e sigurisë, avokatët vijojnë bojkotin, mungojnë në sallë