Inter dhe Milan duan stadium të ri, kryetari i bashkisë del kundër: San Siro është monument i futbollit

Prej një viti në Itali dhe më konkretisht në Milano po bisedohet intensivisht për stadiumin legjendar ‘San Siro’, i cili nuk përmbush kërkesat e klubeve si Inter dhe Milan për të patur atë sa më funksional në mënyrë që të maksimizohen të ardhurat.

Për këtë arsye më herët është thënë se dy klubet e Milanos, Inter dhe Milan, kanë rënë dakord për prishjen e tij dhe ndërtimin e një impanti të ri në vendin ku aktualisht ndodhet parkingu i San Siro-s. I gjithë projekti pavarësisht se është në letër është llogaritur të përfundojë në vitin 2026. Gjithsesi kryetari i bashkisë së Milano-s nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale e ka shprehur qartësisht qëndrimin kundër ndërtimit të stadiumit të ri. Beppe Sala ka shkruar:

“Pozicioni im për San Siro-n dhe për stadium e në Milano ka qenë gjithmonë i qartë. Për mua, San Siro është historia e futbollit, është një monument i Milanos dhe për këtë arsye duhet të fillojmë nga këtu.

Por gjithsesi si kryetar i bashkisë kam për detyrë të dëgjoj propozimet e klubeve dhe në çdo rast të zbatoj rregullat. E tillë do të jetë e gjithë politika e Milanos që tani do të takohet me përfaqësuesit e të dy klubeve për të filluar procesin e njohjes dhe thellimit të projektit nga Këshilli Bashkiak, me qëllim që të lejojë dhomën të shprehë mendimin e saj për këtë çështje.”

Sipas projektit, stadiumi i ri do të ketë një kapacitet prej 60 mijë vendësh, 20 mijë më pak se ‘San Siro’ dhe do të kushtojë 700 mln euro.

Ne.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinë ose test negativ për të hyrë në Universitete, a ju duket e drejtë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Nga Brindisi mbërrijnë në Vlorë 3 veliera me ndihma nga Italia për shtëpinë e fëmijëve jetimë në qytet