'Investigimi' i sinkronizuar i gazetarit gjerman, botimi i ri një ditë para vendimit për negociatat

Gazetari i gazetës gjermane 'Bild' Pieter Tiede paralajmëroi sot se nesër do të publikojë përgjime të reja lidhur me dosjen 339. Përgjimet e para të gazetarit gjerman u publikuan në datë 5 Qershor, pikërisht dita kur lideri i opozitës Lulzim Basha ishte në Gjermani për të lobuar kundër hapjes së negociatave.

Çuditërisht pas dy javësh heshtje, 'investigimi' i radhës i mister Tiede do të dalë prapë nesër, pra një ditë para mbledhjes së krerëve të shteteve të Bashkimit Europian, që pikërisht në 18 Qershor do të vendoset për zgjerimin e unionit, që përfshin edhe fatin e Shqipërisë në lidhje me negociatat. Natyrisht nuk behet fjale per investigim gazetaresk sepse Peter Tiede nuk ka zbuluar asgje me pune e tij, por thjeshte ka bere publike pergjimet qe jane ne duar te prokurorise, mbi te cilat prokuroria duhet te hetoje. Te publikosh keto dokumenta, qe PD apo prokuroria ia kane dhene Tiede-s,  ne rastin me te mire, mund vetem te demtoje hetimet, por sigurisht nuk mund te ofroje nje kontribut ne punen e hetuesve. Vlera e tyre e vertete e publikimit eshte vetem t'i sherbejne kauzes politike te opozites

A mund të jetë vallë rastësi që përgjimet qe ka ne dore gazetart gjerman publikohen në sinkron me axhenden e Partisë Demokratike dhe opozitës së bashkuar kundër hapjes së negociatave? Një koincidencë është koincidencë, dy koincidenca janë një provë.

d.ba.//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të ketë një takim Rama-Basha për të finalizuar reformën zgjedhore?

Komento

Komente

 • Rudi: 17/06/2019 11:01

  Kjo eshte nje gazete bulevardi.Mesa di une keto gazeta kane tematika socialo-kulturore deri ketu ok.Kjo gazete eshte ne Gjermani.Pse duhet ti interesoji nje gjermani se cfare ka ndodhur ne Shijakun e Durresit? Sa % te Gjermaneve ose te ndonje shteti ku lexohet kjo gazete e dine se ku i bie Shijaku? Aq me teper qe jane ne anglisht sa % e popullesise gjermane e dine Anglishten?Ndaj ky gazetar qe ska ardhur asnjehere ne Shqiperi dhe ka kaq informacione duhet hedhur ne gjyq ose te pakten te merret ne pyetje nga prokuroria se ku i gjeti keto informacione.Qe mos ta lidhim me ceshjten e Lulit sot ne prokurori

  Përgjigju
 • Fallxhorja informuese e Likes: 17/06/2019 07:51

  PD-ja eshte parti e cila lindi ne rruge,u rrit ne rruge dhe do zhduket si qen pa zot po ne rruge e do perfundoje e perjashtuar nga PPE.Ajo eshte marre peng qe me krijimin e saj nga UDB-ja jugosllave nepermjet Berishes dhe me pas,duke pare se ai u dogj si karte kryesore,vendosen ta menjanojne "zyrtarisht" duke e lene te terheqe e levize fijet ne prapaskene dhe nxorren si karte ballore "yllin ne ngritje" te Arrvizuse,agjentin e ri te saj,ish perkthyesin e UNMIKUT qe informonte rregullisht UDB-ne me informacione rreth levizjeve te UCK-se,se bashku me vejzen e Berishes,Argiten.Loja eshte shume me e thelle se sa duket.Nuk e di se sa jane ne dijeni SHISH-i yne dhe se cfare ben per kete.Dhe jo rastesisht ketyre te dyve u eshte bashkangjitur Noka,i cili dhe e ka pranuar "viziten" e tij ne ato zyra,...duke bere dhe nje celule te vertete ne krye te kesaj partie terroriste,veprimtaria e te ciles ne kete drejtim dhe anetaresia e saj mund te jete shtuar....dhe vepron si kollone e peste ne qender te politikes shqiptare.Po ti shtosh kesaj faktin qe dhe cifti i lumtur presidencial,i cili betohet per "patriotizem" duke bere lojen e qoftelargut nga vicidoli,Medi Gerdecin,Dulen e Greqise etj etj te cilet u afrojne sherbime te devoteshme e u rrine lepe e peqe ketyre,merreni me mend se si ka devijuar situata e ketij karteli antishqiptar,qe ka 30 vjet qe e bllokon ne cdo hap perparimin e zhvillimin e ketij vendi.Zonja Arta Marku! Ndaj ketyre banditeve asnje hap pas!Ka ardhur koha te rrasen ne burg njeri pas tjetrit!Vish pantallonat sic di vete dhe ne krye te detyres e te betimit qe keni bere!Mos e zhgenjeni popullin shqiptar!

  Përgjigju
 • Klodi: 17/06/2019 07:49

  Nese nuk do kishte vjedhje votash dhe presion nuk do kishte as Bild as Tiede, keshtu qe mos u ankoni per Gjemanin por ankohuni pse u be normale vjedhja e votave ne Shwiperi nga te gjithe palet.

  Përgjigju
  • Populli: 17/06/2019 13:11

   Dmth o Servet, s'ka problem se jane vjedhur votat deri tani. "Halli" i madh eshte kush i nxjerr keto pergjimet eee... E cuditshme si njerzit pranojne shtypjen e tyre vetem e vetem qe te shpetoje partia ncncncn

  • Servet: 17/06/2019 09:14

   Z Klodi vota në çdo lëndë të botës shiten dhe blihen po problemi qëndron si ranë në dorë të gazetarit gjermanë këto materiale dhe për se opozita i përdorë kundra negociatave për anrarsimin e shqipërisë hapja e negociatave nuk u shërbejë Edi Ramës por i shërbejnë popullit shqipëtarët prandaj ne duhet që ta vëmë pikën mbi i

 • Drejtësia po vjen: 17/06/2019 06:31

  Shpresa e fundit e metasalibashovicit,,,,POR SHQIPËRIA DO TRIUMFOI

  Përgjigju
  • Arbër: 17/06/2019 09:52

   Bravo...!!!

 • shqipoja: 16/06/2019 23:16

  Qellimi i ketij pseudo gazetari eshte i qarte: te japi kontributin e tij per te penguar hapjen e negociatave, duke iu sherbyer qarqeve antishqiptare. Kaq e veshtire eshte te prenotohet nje studio ligjore ne Gjermani, qe te padisi kete plehre antishqiptare per demet qe i ka shkaktuar nje populli te tere me perhapjen e ketyre lajmeve te reme: "Te ngrihet padi per shkeljen mbi aspiratat e nje populli te tere, me ane te shperndarjes ne media te informacioneve pa baza reale". Padia e dyte duhet te ngrihet nga Kryetari i bashkise se Durresit, emri i te cilit perbaltet. Tematika e saj duhet te jete: "Shpifj me baze demtimin e reputacionit politik; perbaltjen e figures se tij politike dhe qytetare; demtimin e fushates zgjedhore". Qeveria, PS dhe z. Dako, duhet ti nisin urgjentisht keto procedura dhe te mos lene te livadhisin si te duan, disa "keqinformues te publikut Europian", qe financohen nga fondet e organizatave antishqiptare. Vetem ne kete forme, do te bindin "lexuesin europian" dhe popullin shqiptar mbi pastertine e figurave te tyre. Urojne qe te siperpermendurit te lexojne keto rrjeshta dhe te reflektojne per ate qe duhet te bejne.

  Përgjigju
  • Lelo: 17/06/2019 00:45

   Ashtu mer ta lumsha.Ata na e kane fajin:imperializmi amerikan dhe social imperializmi sovjetik.Ato jane tigra prej letre.Perpara per fitore te reja.

 • Pergjigje: 16/06/2019 22:33

  Nuk mereni me ujkun qe e keni sa nje mal po thoni ne panik ja gjurma. Ai gazetar dhe ajo gazete po i ben nje sherbim Kombit shqiptar. Po pse o te mjere kujtoni ju se do na pranoje europa me kete qeveri shpurre hajdute e kriminale !!! A jeni ne vete ju apo ju eshte errur gjithcka. Pse nuk ja beni ju media e tredhur shqiptare kete sherbim popullit tuaj pse nuk i publikoni ato pergjime te tmwrrshme te prokurorise shqiptare qe tregojne se si banditet urdherojne cdo drejtues te ketij shteti...kjo nuk ju tremb o popull, kjo nuk ju irriton o njerez te ndershem shqiptare qe punojme gjithe muajin e mezi presim daten 1!!! Si nuk ju vjen zor ju media qe beni keto artikuj dhe vetediskretitoheni para publikut se ne cfare gjendje jeni. Turp te keni!

  Përgjigju
 • Ilir metushi: 16/06/2019 21:46

  Këto jan para floriri shqiptarë dhe rusët i ilirit me salen dhe lugën e zgjatur bashiq

  Përgjigju
 • Taku: 16/06/2019 21:26

  Po kujt po i intereson Kto jan pergjime qe i kemi pare dhe ster pare jo gjermane jo amerikane. Shum zhurem per asgje

  Përgjigju
 • Juri: 16/06/2019 21:26

  1 dite para negociatave,PD parti antikombtare. Nuk duan drejtesi por thjsht shantazse per te shpetuar veten.

  Përgjigju
 • Titi: 16/06/2019 20:34

  Plus i sherben ekstremit te djathte pra fashisteve euroskeptike! Si gjithnje te lidhura hallet dhe gezimet!

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Shënohet rasti i parë me COVID, infektohet shitësi në Librazhd