Irak, Ashure tragjike në Kerbala, 31 të vdekur dhe mbi 100 të plagosur

Irak, Ashure tragjike në Kerbala, 31 të vdekur dhe mbi 100 të plagosur

Ende nuk është e qartë pse dhe si ndodhi, por në një moment të caktuar, turma duket sikur u çmend, hapësira përreth tyre u bë vdekjeprurëse, lumi njerëzor ishte i pakontrollueshëm dhe nga shtyrjet e njëri tjetrit, 31 besimtarë shiitë humbën jetën.

Ngjarja e rëndë ndodhi dje në Kerbala në Irak, gjatë riteve për festimin e Ashures, përvjetori më solemn për botën shiite.

Në qytetin e shenjtë, një vend i rëndësishëm pelegrinazhi, afër derës së al-Rayaa, një ferr i papritur dhe i përmasave të mëdha përpiu mijra besimtarë, pavarë, pavarësisht masave të sigurisë dhe një zinxhiri njerëzor që ishin angazhuar për të mbrojtur hyrjen e al-Rayaa.

Veç 31 viktimave, pati dhe mbi 100 të plagosur, disa mjaftë rëndë dhe pritet që numri viktimave mund të përkeqësohet.

Ashura është dita e dhjetë e muajit Muharrem, sipas kalendarit hënor. Sipas një transmetimi të Abdullah bin Abasit, kur profeti Muhamed a.s. erdhi në Medine, vuri re se hebrenjtë mbanin agjërim ditën e ashuras dhe pyeti për shkakun. Ata iu përgjigjën: “Kjo është një ditë e madhe. Në këtë ditë Allahu e shpëtoi Musain dhe popullin e tij nga dhuna e Faraonit. Si falënderim për këtë, profeti Musa e agjëroi. Edhe ne për respekt e agjërojmë”. I dërguari i Allahut a.s. u shpreh: “Ne e nderojmë më shumë se ju profetin Musa a.s.”. Duke mbajtur edhe vetë agjërim urdhëroi popullin e tij të agjërojë ditën e ashuras.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Kiev: Sulmi rus në Zaporizhzhia, shkatërrohet infrastruktura

Kiev: Sulmi rus në Zaporizhzhia, shkatërrohet infrastruktura