Irak, sulmohen me raketa kompanitë e huaja të naftës

Kompanitë e huaja të naftës në Irak janë goditur nga një raketë ditën e mërkurë.

Gjatë këtij sulmi pësuan lëndime 3 persona. Ky veprim pritet të shkaktojë tensione të shumta mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Iranit.

Momentalisht asnjë grup islamik nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmin afër qytetit kuftar të Basras. Mësohet se ky është sulmi i katërt me raketa që i bëhet kompanive amerikane brenda një jave.

Në tre sulmet e tjera që u kryen në Bagdad dhe Mosul nuk kishte pasoja në njerëz apo dëme materiale.

Sipas burimeve të sigurta në Irak thuhet se prapa sulmit në Basra qëndrojnë grupet e mbështetura nga Irani.

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me propozimin për dozë të tretë vaksine për personat mbi 60 vjeç?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Ndalimi i shkollës për vajzat në Afganistan do të ishte joislamik, tha kryeministri pakistanez