Irani instalon kamera në vende publike për të identifikuar dhe penalizuar gratë e pambuluara

Irani instalon kamera në vende publike për të identifikuar dhe penalizuar gratë e pambuluara

Foto nga protesta

Në një përpjekje të mëtejshme për të frenuar numrin në rritje të grave që kundërshtojnë kodin e detyrueshëm të veshjes, autoritetet iraniane po instalojnë kamera në vende publike dhe në rrugë për të identifikuar dhe penalizuar gratë e pambuluara.

Pasi të jenë identifikuar, shkelësit do të marrin mesazhe paralajmëruese ku do të njihen me pasojat tha policia në një deklaratë.Masa ka për qëllim parandalimin e rezistencës kundër ligjit të hixhabit, duke shtuar se një rezistencë e tillë dëmton imazhin shpirtëror të vendit dhe përhap pasiguri.

Një numër në rritje i grave iraniane kanë hequr qafe mbulesat e tyre që nga vdekja e një gruaje kurde 22-vjeçare në qelitë e paraburgimit shtatorin e kaluar. Mahsa Amini ishte arrestuar pasi dyshohej se kishte shkelur rregullin e hixhabit.

Forcat e sigurisë shtypën me dhunë revoltën e ndezur nga gratë të cilat protestuan për Mahsan e vrarë.Megjithatë, duke rrezikuar arrestimin për kundërshtimin e kodit të detyrueshëm të veshjes, gratë ende shihen gjerësisht të zbuluara në qendrat tregtare, restorantet, dyqanet dhe rrugët anembanë vendit.

Por policia me deklaratën e së shtunës u bëri thirrje pronarëve të bizneseve që të monitorojnë seriozisht respektimin e normave shoqërore me inspektimet e tyre të zellshme.

Sipas ligjit të sheriatit islamik të Iranit, i imponuar pas revolucionit të vitit 1979, gratë janë të detyruara të mbulojnë flokët dhe të veshin rroba të gjata e të gjera për të maskuar figurat e tyre. Shkelësit janë përballur me qortime publike, gjoba apo arrestime.

Duke e përshkruar mbulesën si një nga themelet civilizuese të kombit iranian dhe një nga parimet praktike të Republikës Islamike, një deklaratë e Ministrisë së Brendshme tha se nuk do të kishte tërheqje për këtë çështje.

 

 

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Real Madridi 'mbret' edhe në Itali, Interi një gol në Champions League! Arsenal dhe United humbasin me përmbysje, fiton Bayern Munich

GOLAT/ Real Madridi 'mbret' edhe në Itali, Interi një gol në Champions League! Arsenal dhe United humbasin me përmbysje, fiton Bayern Munich