Irani kërkon krijimin e një linje detare tregtare drejt Sirisë

/ATSH-AFP/ - Irani kërkon të krijojë një linjë detare të drejtëpërdrejtë me Sirinë për të rritur shkëmbimet tregtare mes dy vendeve aleate, njoftoi sot media iraniane.
Teherani është mbështetësi kryesor rajonal i regjimit të Bachar al-Assad, në luftë kundër rebelëve që prej katër viteve.
Iran jep një mbështetje ushtarake për forcat e regjimit, por përgënjeshtroi se kishte vendosur trupa në Siri. Presidenti Assad konfirmoi së fundi për stacionin televiziv "France 2" se komandantët dhe oficerët shkojnë dhe vijnë mes dy vendeve konform bashkëpunimit ekzistues mes nesh që prej shumë kohësh.
Republika islamike është gjithashtu një donator i rëndësishëm i Sirisë, ekonomisë të të cilës, i është vendosur një mebargo ndërkombëtare.
Në vitin 2013, Teherani kishte hapur për Damaskun tre linja kredie me një vlerë prej 7,6 miliardë dollarësh.
"Një linjë detare e drejtpërdrejtë mund të ndihmëjë në rritjen e tregtisë mes dy vendeve", deklaroi Ali Kazemeini, atasheu tregtar i ambasadës së Iranit në Damask në një delagacion sirian në vizitë në Teheran. .
Përveç të tjera, ministrii iranian i Mbrojtjes, Hossein Dehghan rikonfirmoi mbështetjen e Iranit për Sirinë duke pritur në Teheran homologun sirian, gjeneralin, Fahd el-Freij.
Irani do të jetë përkrah kombit dhe qeverisë siriane deri në shkatërrimin e rrënjëve të tumorit (...) të terrorizmit dhe dhunës", deklaroi gjenerali, Dehghan, cituar sot nga media.

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)