Irani ndalon Bitcoin, akuzon se financon krimin dhe terrorizmin

Monedha virtuale Bitcoin

Pas zhvlerësimit të monedhës vendase Riali,  me zhvlerësimin në nivelin më të ulët historike, Banka Qendrore  ka  ndaluar menjëherë transaksionet monedhën virtuale të njohur si Bitcoin.

Banka qendrore në Teheran  argumenton se monedhat virtuale mund të shërbejnë për pastrim parash, financimin e terrorizmit, por edhe të mbushin xhepat e kriminelëve dhe krimit të organizuar”.

Ky vendim prek me mijëra qytetarë dhe biznese iraniane, që i shihnin monedhat virtuale si një rrugë për të tejkaluar problematikën e industrisë bankare në vend, të goditur fort nga sanksione ndërkombëtare.

Megjithatë, vetë Irani është duke shqyrtuar mundësinë që të hedhë në treg një monedhë të tijën virtuale. Ministri i Informacionit dhe Teknologjisë, Mohammad Javad Azari Jahromi e njoftoi këtë që në muajin shkurt.

Ideja e Jahromit u mbështet edhe nga autoriteti i sigurisë kibernetike, por Banka Qendrore e kundërshton duke deklaruar se mungesa e një rregullatori, luhatjet e befta dhe të shpeshta të monedhave virtuale, si dhe terreni i përshtatshëm që ofrojnë për ngritjen e skemave piramidale janë rreziqe që nuk mund të merren përsipër.

Ndërkohë, Banka Qendrore e Indisë ka marrë këtë vendim më parë.

  • Sondazhi i ditës:

    Koronavirusi/ Komiteti Teknik i Ekspertëve lë në fuqi masat kufizuese. A jeni dakort me vendimin?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

6 këshilla drejtuar shoferëve për udhëtimin me kujdes në ditët me mot të acartë!