Irlandë/ Greystones bëhet qyteti i parë në botë që u heq celularët fëmijëve, prindërit duartrokasin masën e autoriteteve: Aq më e lehtë situata për ne

Qyteti bregdetar irlandez Greystones bëheti qyteti parë në botë që u ndalon fëmijëve deri në shkollën e mesme mbajtjen e një celulari. Projekti pilot nisi me iniciativën e prindërve të cilët vendosën që fëmijët e tyre të mos kalonin vitet më krijues në një ekran celulari

Me sukses të madh u kurorëzua programi pilot i autoriteteve komunale të qytetit irlandez Greystones, sipas të cilit prindërve u kërkohej të mos blinin celularë për fëmijët e tyre derisa ata të shkonin në shkollën e mesme .

Rezultatet e programit pilot ishin befasuese, siç raporton gazeta britanike “The Sun”. Banorët e qytetit bregdetar në Irlandë vendosën se nuk donin që fëmijët e tyre t'i kalonin vitet e tyre më krijuese të ngjitur në një ekran celular. Nënat u mobilizuan menjëherë.

Ato bashkuan forcat dhe arritën në përfundimin se janë dakord që fëmijët e tyre të mos kenë smartfonë deri në shkollën e mesme. Kështu, të tetë shkollat fillore në qytetin irlandez, 24 kilometra në jug të Dublinit, u kërkuan nxënësve të mos merrnin pajisje elektronike me vete.

Në të njëjtën kohë, shoqatat e prindërve dhe kujdestarëve të shkollës i morën gjërat në duart e tyre duke rënë dakord të ndalonin telefonat celularë në shkolla për të vegjlit dhe fëmijët e shkollave fillore.

“Është një qasje revolucionare që ndoshta do të mirëpritet nga prindërit edhe në Britani”, komenton botimi përkatës.

Korrikun e kaluar, agjencia arsimore, shkencore dhe kulturore e Kombeve të Bashkuara Unesco u kërkoi shkollave në mbarë botën të ndalonin telefonat celularë në të gjitha klasat.

Kur një gazetar i Sun vizitoi qytetin Greystones, vendasit ishin mirënjohës për mundësinë për të çliruar të rinjtë nga presioni i lidhjes së përhershme me mediat sociale.

Nëna Sania Shubert, banore prej 25 vitesh në Greystones, shpejtoi të jepte pëlqimin e saj për vendimin themelor të autoriteteve komunale dhe Shoqatës së Prindërve dhe Kujdestarëve.

“Mendoj se shumica e njerëzve do të ndiheshin nën presion për t'i blerë fëmijës së tyre një celular sepse bashkëmoshatarët e tyre e kanë një të tillë. Megjithatë, sa më shumë fëmijë që nuk kanë celular, aq më e lehtë është situata për prindërit” , thekson ai. 

Më shumë se 70% e prindërve në klasën e vajzës së saj Anya ranë dakord të mos blinin telefona inteligjentë për fëmijët e tyre.Abuzimi i rrjeteve sociale nga brezi i ri është fajësuar për krizën e shëndetit mendor me të cilin përballen gjithnjë e më shumë adoleshentë.

Një raport i Sistemit Kombëtar të Shëndetit Britanik (NHS) nëntorin e kaluar zbuloi se një e katërta e të rinjve të moshës 17 deri në 19 vjeç në Angli janë në rrezik të zhvillimit të një problemi të shëndetit mendor. Për moshën 20 vjeçare, kjo probabilitet është rreth një në gjashtë.

“Dy vajza së fundmi u vetëvranë për shkak të bullizmit në zonë”, tha një baba i tre vajzave për gazetën Sun, duke duartrokitur masën e autoriteteve komunale dhe shkollore. Dhe qytete të tjera në Irlandë po mendojnë zbatimin e një politike të ngjashme, siç shkruan gazeta britanike “The Sun”, duke parë rezultatet pozitive të idesë që prindërit patën në qytetin Greystones.

M.T/E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Shpërthimi me 2 të vdekur në Lushnjë, 3 të plagosur ende spital, mes tyre dhe deputeti i PS! Sefa: Nesër nis verifikimi për dëmet në banesa e biznese

Shpërthimi me 2 të vdekur në Lushnjë, 3 të plagosur ende spital, mes tyre dhe deputeti i PS! Sefa: Nesër nis verifikimi për dëmet në banesa e biznese