Ish kryeministrja britanike Theresa May pritet të publikojë një libër mbi skandalet e famshme politike

Ish kryeministrja britanike Theresa May pritet të publikojë një libër mbi skandalet e famshme politike

Theresa May

Ish kryeministrja britanike, Theresa May do të publikojë një libër për një seri skandalesh politike, të titulluar Abuzimi i Pushtetit, i cili premton të zbulojë mënyrën se si institucionet mbyllin radhët për të shmangur çnderimin. Ish -kryeministri nuk ka botuar kurrë një kujtim, por libri – që do të botohet në vjeshtën e 2023 – premton të zbulojë historinë pas skandaleve të famshme duke përfshirë tragjeditë e Hillsborough dhe Grenfell  rastin e korrupsionit në policinë Daniel Morgan dhe dramat parlamentare.

May ishte në detyrë në kohën e zjarrit në Grenfell në vitin 2017 dhe ishte një mbështetëse kryesore e familjeve të atyre që u vranë në fatkeqësinë e Hillsborough, si kryeministre dhe sekretare e brendshëm. Ajo gjithashtu premton të zbulojë më shumë nga prapaskenat e helmimeve në Salisbury, si dhe fushatën e saj për të ndryshuar ndalimin dhe kërkimin.

Përmbledhja e librit përmend pak për kohën e May në numrin 10 dhe asgjë për betejat e viteve të Brexit. Ai thotë se May do të diskutojë se si "të fuqishmit zgjodhën në mënyrë të përsëritur të përdorin pushtetin e tyre jo në interes të të pafuqishmëve, por për t'i shërbyer vetes ose për të mbrojtur organizatën të cilës i përkisnin".

Ajo thotë se ajo do të argumentojë për "një rishikim radikal në mënyrën se si i qasemi politikës dhe jetës sonë publike".

Duke shpallur librin, May tha se ishte pjesë e fushatës së saj të vazhdueshme për të trajtuar “padrejtësitë e ndezura” për të cilat foli në shkallët e Downing Street pasi u bë kryeministre.

“Herë pas herë gjatë periudhës sime në qeverisje, kam parë institucionet publike duke abuzuar me pushtetin e tyre duke kërkuar të mbrohen përballë sfidave në vend që të kërkojnë të vërtetën. Këto ishin organet, detyra e të cilëve ishte të mbronin publikun, por ata kërkuan të mbroheshin”, tha ajo.

“Nga Hillsborough në Primodos te shfrytëzimi seksual i fëmijëve, kjo rriti vuajtjet e viktimave dhe vonoi drejtësinë. Demokracia jonë varet nga besimi i njerëzve në institucionet e tyre publike dhe politikanët.”

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

 Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’

Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’