Protestë, ish të përndjekurit: “25 marsi të njihet si dita e parë e revoltës komuniste”

Dhjetëra ish të përndjekur politikë të Kavajës protestuan sot përpara Kuvendit të Shqipërisë. Protestuesit kërkojnë që data 25 mars të njihet në histori si dita e revoltës kundër sistemi komunist.

Kanë kaluar plot 28 vite, që prej revoltës së parë kundër sistemit. Në kujtim të kësaj dite, por edhe për të rikujtuar kërkesat e tyre, një grup ish të përndjekurish politikë u mblodhën në protestë përpara Kuvendit të Shqipërisë.
Ish të përndjekurit politikë thonë se nëse kërkesat e tyre nuk marrin zgjidhje ata do të futen në grevë.
Ish të përndjekurit u shprehën: ”Jemi  harruar nga pushteti qendror e vendor, të cilit i kemi parashtruar kërkesat e tona, por nuk kemi marrë asnjë përgjigje”.

Por në protestë ka edhe pjesëmarrje të rinjsh, të cilët mbështesin hapur protestuesit.Të rinjtë u shprehën: "25 marsi është dita  e parë e demokracisë dhe mbështesim protestuesit, të cilët kërkojnë të drejtat e tyre".
 

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • REXHEP RRUGEJA KAVAJ: 01/04/2018 09:51

  Protesta eshte e shoqates 25 marsi 1990 revolta e pare kunder sistemit diktatorial Kavaje e cila u mbeshtet nga disa ish te perndjekur politik dhe disa te rinj te qytetit te kavajes.Kjo shoqat protestoi kunder politikes diktatoriale 28 vjeçarepara parlamentit Shqiptar,kunder shtemberimit te historise,kunder korrupsionit,kunder droges,per mirqenjen e popullit Shqiptar ku u permenden pencionet e ulta,perkrahja sociale qesharake,braktisja e femijewve jetim,ish te perndjekurit te lene ne harres,ish pronaret e tokave qe jane sorollatur nga njera gjykat ne tjetren,per 25 marsin qe te njihet si dita e Kavajes e tjera probleme madhore qe ka vendi yne,.Per keto u ngrit ne protest kjo shoqate.Posahte politika 28 vjeçare e cila e çoi vendin ne skamje e ne nje diktature ku e ngatrroi popullin dhe e vrau me njeri tjetrin.E gjith politika Shqiptare jane udhehequr e udhehiqen nga mesimet e Enverit.poshte politika 28 vjeçare komuniste diktatoriale Shqiptare.Rexhep Rrugeja Kavaje.

  Përgjigju
  • KAVAJOTI: 11/03/2020 17:58

   PER SQARIME SHIKUESIN DHE KOMENTUESI SA PER VELLAIN ILIRI BEHET E GJITHE HISTORIA AI E VUAJTI DHE I DOLI VDEKJA DHE U TORTURA NE STADIUMIN BESA E KAVAJES NGJARJA E 25MARSIT 1990 BERI DHE BURG KURSE I VLLAI I ILIRIT REXHEPI ISHTE I DEHUR DHE NUK KISHTE TE BONTE FARE ME PROTESTEN E STADIUMIT POR MBAHET TEK HISTORIA E VELLAI ILIRI AI ISHTE ORGANIZATORI KURSE REXHEPI AS NUK ESHTE ARRESTUAR DHE NUK KA TE BEJ ME NGJARJEN.FALIMINDERIT NGA GRUPI I DJEMVE DEMOKRAT KAVAJES.

 • REXHEP RRUGEJA KAVAJ: 01/04/2018 09:51

  Protesta eshte e shoqates 25 marsi 1990 revolta e pare kunder sistemit diktatorial Kavaje e cila u mbeshtet nga disa ish te perndjekur politik dhe disa te rinj te qytetit te kavajes.Kjo shoqat protestoi kunder politikes diktatoriale 28 vjeçarepara parlamentit Shqiptar,kunder shtemberimit te historise,kunder korrupsionit,kunder droges,per mirqenjen e popullit Shqiptar ku u permenden pencionet e ulta,perkrahja sociale qesharake,braktisja e femijewve jetim,ish te perndjekurit te lene ne harres,ish pronaret e tokave qe jane sorollatur nga njera gjykat ne tjetren,per 25 marsin qe te njihet si dita e Kavajes e tjera probleme madhore qe ka vendi yne,.Per keto u ngrit ne protest kjo shoqate.Posahte politika 28 vjeçare e cila e çoi vendin ne skamje e ne nje diktature ku e ngatrroi popullin dhe e vrau me njeri tjetrin.E gjith politika Shqiptare jane udhehequr e udhehiqen nga mesimet e Enverit.poshte politika 28 vjeçare komuniste diktatoriale Shqiptare.Rexhep Rrugeja Kavaje.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A është Shqipëria në rrugën e duhur pas 110 viteve pavarësi?×

Lajmi i fundit

Po bënte gati të kthehej në banesë pas ekspeditës, gjuetari në Turqi vritet me armë nga qeni pasi preku me putra pushkën

Po bënte gati të kthehej në banesë pas ekspeditës, gjuetari në Turqi vritet me armë nga qeni pasi preku me putra pushkën