Mbetën të bllokuar për disa orë në terrenin e thepisur mes Thethit e Valbonës, shpëtohen 3 turistët çekë (VIDEO)

VALBONË- Për turistët, aventurat në Alpet dhe bregdetin shqiptar nuk ka qenë një eksperiencë e lehtë. Mes kufirit të Thethit e Valbonës për shkak të terrenit të thepisur, ditën e sotme 3 turistë çekë mbetën të bllokuar për disa orë në vendin e quajtur Curraj i Epërm. Ata u shpëtuan pas dy operacioneve të kryera nga ekuipazhi i helikopterit të Forcës Ajrore EC 135. Tre turistët janë në gjendje të mirë shëndetësore.

Policia thotë se për shkak të terrenit të thepisur dhe mjegullës së zonës, nuk është bërë e mundur ndërhyrja me helikopter, në zonën ku ata kishin mbetur të bllokuar. Më pas efektivët, me qëllim shpëtimin e turistëve, në bashkëpunim me ekipin e qendrës shëndetësore të fshatit Lekbibaj, kanë ndërhyrë në këmbë për të kontrolluar zonën. Pas disa orësh kërkimesh intensive në tërrenin e thepisur të Valbonës, kanë bërë të mundur gjetjen e turistëve, në vendin e quajtur “Maja e Boshit”.

Punonjësit e Policisë fillimisht i nxorën turistët nga terreni i rrezikshëm ku ishin bllokuar dhe më pas i kanë transportuar të tre shtetasit çekë, për rreth 2 orë, deri në Bjeshkët e Vashqefenit, ku ishte e mundur ulja e helikopterit. Më pas turistët, me ndihmën e helikopterit, janë transportuar në qendrën shëndetësore të fshatit Lekbibaj, ku morën asistencën mjekësore dhe aktualisht ndodhen në gjendje të mirë shëndetësore.

Ndërkohë, një tjetër turist gjerman humbi gjurmët në Karaburun. 73-vjeçari u gjet sot nga policia e Orikumit në Karaburun dhe është në gjendje të mirë shëndetësore. Ai kishte nisur një mesazh ( sinjal ) nga vendi ku ndodhet në “Skalom të Beget“ nji gji në afërsi të Bristanit mbas bazës së Pashalimanit. Gjermani është i apasionuar  pas ( hiking) ecjeve dhe kryesisht vendeve të pa eksploruara.

Kujtojmë se një incident i ngjashëm pranë qafës së Valbonës është raportuar vetëm pak javë më parë, ku 4 alpinistë u bllokuan ndërsa njëri prej tyre pati dëmtim në këmbë. 4 alpinistët u evakuuan me helikopter, ndërsa i dëmtuari u shoqërua drejt spitalit të traumës në Tiranë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 20:47
Në një terren të thepisur malor, dalin pamjet nga shpëtimi i turistëve çekë në Curraj të Epërm (VIDEO)

 

Report Tv sjell pamjet e turistëve çekë të cilët u shpëtuan nga policia pasi mbetën të bllokuar në një terren të thepisur malor në Curraj të Epërm në kalimin midis Thethit dhe Valbonës

Ora 19:32
Mbetën të bllokuar midis kufirit të Thethit e Valbonës, shpëtohet 3 turistët çek

Ka përfunduar operacioni për shpëtimin e tre turistëve çek nga policia e Kukësit. Tre turistët mbetën të bllokuar në një terren të thepisur mes kufirit të Thethit dhe Valbonës.

 

Ora 14:06
3 turistët çekë bllokohen në zonën e Thethit, helikopteri shkon në vendngjarje, pengohet nga mjegulla

Helikopteri ka mbërritur në Theth por nuk ka mundur ende të futet në zonë për shkak të mjegullës. 3 turistët mbetën të bllokuar në zonën e Thethit për shkak të terrenit të thepisur.

G.MO/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Lukas (Czechia): 11/07/2022 09:55

  Hello, can you post the GPS coordinates of where exactly they got stuck? We are going there in September and looking at the map I don't see how they could get lost on the way from Valbona to Theth. They must have gone somewhere else on purpose...? Thank you and sorry for my fellow citizens :-) Përshëndetje, a mund të postoni koordinatat GPS se ku saktësisht kanë ngecur? Ne po shkojmë atje në shtator dhe duke parë hartën nuk shoh se si mund të humbasin në rrugën nga Valbona në Theth. Ata duhet të kenë shkuar diku tjetër me qëllim...? Faleminderit dhe ndjesë për bashkëqytetarët e mi :-)

  Përgjigju
 • Fadili: 10/07/2022 23:27

  Mbush dhe nje kove uje dhe hidhja atyre zjarreve andej qe mos te shkoj rruga bosh se u percelluan

  Përgjigju
 • Turisti: 10/07/2022 21:44

  Ne te gjithe boten ka prioritet turisti. Falenderime per policine e shtetit.

  Përgjigju
 • shoku: 10/07/2022 21:35

  Keta me duket po e perdorin helikopterin si Taksi,hypin ne malet tona dhe kur nuk zbresin dot lajmerojne policine,kush I paguan shpenzimet? duhet te gjobiten kur abuzojne,bota te gjobite me gjoba te majme kur nuk ke mjetet e nevojshme alpinistesh.

  Përgjigju
 • Piku: 10/07/2022 21:19

  Per mua qe jam i semure ne Tropoje, po bej nje xhiro nga Thethi e po them ngeca. Shaka. Keta mire qe e perdorin per te huajt, por ta perdorin me shjme per raste shendetesorw se vdes robi ne ambulance 4 orw deri ne Tr.

  Përgjigju
 • Turisti qe duam.: 10/07/2022 21:06

  Moa lejoni o te pa afte te tallen te huajt me Ju. Po te ndodhte ne nje vend te botes nje gje e tille, te bllokonin pasaporten deri ne pagimin e fatures se helikopterit, cdo turist duhet te jete i paisur me SIGURACION SHENDETESOR.Keta turiste te nxjerrin deficit.

  Përgjigju
 • Tirona: 10/07/2022 20:29

  Shërbime transporti falas . Emergjencë se përtojn me zbrit në këmbë .ncncnnc

  Përgjigju
 • Tani: 10/07/2022 19:36

  Helikopteri eshte vetem per raste emergjente, jo per abuzime te turisteve pijanece.

  Përgjigju
 • hako: 10/07/2022 16:34

  E ban si taksi .Me duket kane marr vesh qe Shqiptaret ofrojne sherbim HELIKOPTER-FALAS.

  Përgjigju
  • Kushte extreme: 10/07/2022 18:16

   Alo taksi se pertojm me zbrit

 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord me përjashtimin e policëve që kanë përdorur Sky apo Encro Chat?×

Lajmi i fundit

Jeta e një aktori brilant! Rrëfimi gozhdues i Mirush Kabashit 1 vit më parë në Report Tv! Si shprehej ‘Mjeshtri i madh’ për karrierën, artin dhe familjen

Jeta e një aktori brilant! Rrëfimi gozhdues i Mirush Kabashit 1 vit më parë në Report Tv! Si shprehej ‘Mjeshtri i madh’ për karrierën, artin dhe familjen