Ishin në kohën dhe vendin e duhur, infermierja shqiptare dhe partneri i saj i shpëtojnë jetën një gruaje gjatë fluturimit Tiranë-Bergamo

Ishin në kohën dhe vendin e duhur, infermierja shqiptare dhe partneri i saj i shpëtojnë jetën një gruaje gjatë fluturimit Tiranë-Bergamo

Infermierja shqiptare Denisa Boci dhe partneri i saj Marco Ferrantino

Infermierja shqiptare Denisa Boci dhe partneri i saj Marco Ferrantino të dy infermierë profesionist që jetojnë dhe punojnë nën Itali, ndodheshin në vendin e duhur dhe kohën e duhur, për t’i shpëtuar jetën e për t’i ardhur në ndihmë e një gruaje që po pësonte atak kardiak gjatë fluturimit Tiranë-Bergamo.

Denisa dhe Marco janë infermierë profesionistë, ata jetojnë mes Magenta-s dhe Milanos dhe punojnë me kaq shumë pasion, por kurrë nuk e mendonin se një ditë do të rastiste të dëgjonin stjuardesën që të kërkonte urgjentisht praninë e një mjeku ose infermiere, pasi një grua ishte sëmurë rëndë për gjatë atyre dy orëve fluturimi që ndajnë kryeqytetin nga aeroporti i Bergamos.

Gruaja pësoi atak kardiak në momentin që avioni po përgatitej për fazën e uljes.

“U afruam menjëherë duke zbuluar se ajo grua nuk kishte as shenja jetë e as frymëmarrje, filluam menjëherë manovrat e ringjalljes me përdorimin e AE, të ndihmuar nga ekuipazhi. Në ciklin e dytë të manovrave, zonja filloi të merrte përsëri frymë”, tha Ferrantino.

Kjo ishte një situatë dramatike që mund të kishte çuar në vdekjen e gruas, por fatmirësisht falë përgatitjes së dy infermiereve që ndërhynë menjëherë arritën t’i shpëtonin jetën.

 

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Berlinezi: 29/04/2022 11:19

  Ju lumte o Njerez te mire shpetuat nje Jete ju bekofte Zoti.

  Përgjigju
  • Denisa: 17/03/2023 12:28

   Shume faleminderit

 • Simon: 28/04/2022 22:29

  Shyqyr nje lajm i hajrit! Falenderime pa fund per çiftin,kta njerez u duhen shoqeris,ju uroj jete te lumtur e Zoti qofte gjithmon me ju

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Akuza për ryshfet, Senatori Menendez në SHBA rrezikon 45 vite burg nëse shpallet fajtor

Akuza për ryshfet, Senatori Menendez në SHBA rrezikon 45 vite burg nëse shpallet fajtor