Ish-komandanti amerikan: Presidenti zgjodhi opsionin 'më të keq' për tërheqjen nga Afganistani

Ish-komandanti amerikan: Presidenti zgjodhi opsionin 'më të keq' për tërheqjen nga Afganistani

Gjenerali në pension Frank McKenzie

Presidenti Joe Biden përzgjodhi opsionin “më të keq të mundshëm” kur vendosi për mënyrën se si do të tërhiqeshin forcat amerikane nga Afganistani, i tha Zërit të Amerikës ish-komandanti që drejtonte operacionin për tërheqjen e forcave amerikane.

Gjenerali në pension Frank McKenzie, ish-komandant i Komandës Qendrore Amerikane (CENTCOM), në një libër të botuar këto ditë me titull “Pika e Shkrirjes” (“The Melting Point”), përshkruan se si i paraqiti Presidentit Biden në shkurt 2021 katër opsione ushtarake për Afganistanin: opsioni i parë, në Afganistan do të qëndronin rreth 2500 forca amerikane dhe tetë baza ushtarake; i dyti, numri i forcave amerikane do të ulej në 1800 dhe do të ruante vetëm tre baza; i treti, që do të largonte të gjitha forcat amerikane, por do të mbante ambasadën; si dhe opsioni i katërt, që do të largonte të gjitha forcat ushtarake dhe bashkë me to edhe ambasadën amerikane.

Presidenti Biden zgjodhi opsionin e tretë, sipas të cilit do të qëndronin në Afganistan ambasada, shtetasit amerikanë dhe afganët e rrezikuar.

“Mendova se kjo ishte zgjedhja më e keqe ndër të gjitha alternativat e mundshme”, i tha Zërit të Amerikës zoti McKenzie gjatë një interviste të hënën.

Në një fjalim që mbajti për të shpjeguar vendimin e tij, presidenti Biden u shpreh se Shtetet e Bashkuara nuk mund të vazhdonin ciklin e vazhdimësisë, apo zgjerimit të pranisë ushtarake, me shpresën për ndonjë përmirësim të kushteve për t’u tërhequr.

“Megjithëse nuk do të qëndrojmë në Afganistan ushtarakisht, puna jonë diplomatike apo humanitare do të vazhdojë. Do të vazhdojmë të mbështesim qeverinë në Afganistan. Do të vazhdojmë të ofrojmë ndihmë për Forcat Afgane të Mbrojtjes dhe Sigurisë Kombëtare”, tha në atë kohë presidenti Biden.

Gjenerali në pension McKenzie gjithashtu shkruan në librin e tij se marrëveshja e Dohas, e nënshkruar nga administrata e ish-presidentit Donald Trump dhe nga talebanët në vitin 2020, ishte një “ndër gabimet më të rënda në negociata” të Shteteve të Bashkuara. Duke folur për Zërin e Amerikës, ai tha se negociatat e drejtuara nga ish-ambasadori amerikan Zalmay Khalilzad, i angazhuan Shtetet e Bashkuara për respektimin e një kuadri kohor, ndërkohë që nuk i kushtëzuan talebanët me përmbushjen e kushteve për të cilat ishte rënë dakord.

Kur ish-presidenti Trump bëri njoftimin për këtë marrëveshje, ai paralajmëroi se “nëse do të ndodhin gjëra të këqija, do të rikthehemi me një forcë që nuk është parë ndonjëherë”.

Sipas gjeneralit McKenzie, presidentët Biden dhe Trump “kishin një objektiv të përbashkët të politikës së jashtme, largimin nga Afganistani pa patur parasysh pasojat”.

Gjenerali McKenzie thotë se Irani dhe Rusia kanë tashmë një “martesë bazuar në interesa të përbashkëta” dhe ai ngre shqetësimin se me çfarë do ta shpërblejë Iranin Rusia për dronët dhe raketat iraniane që po përdor në luftën në Ukrainë.

Ai tha se ukrainasit duhet të kenë mundësinë të godasin kudo brenda territorit të Rusisë që po i sulmon ata në vendin e tyre, “por me disa kufizime”, si p.sh. në zonat ku Rusia mban raketat bërthamore.

“Nuk mund t’u dhurojmë atyre strehë të sigurtë”, tha ai./ VOA

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Skandali te Onkologjiku, debate të forta te ‘Shëndetësia’! PD: Shiten ilaçe të skaduara? QSUT: E pavërtetë! PS: Mos hidhni helm, nxitët dhunë

Skandali te Onkologjiku, debate të forta te ‘Shëndetësia’! PD: Shiten ilaçe të skaduara? QSUT: E pavërtetë! PS: Mos hidhni helm, nxitët dhunë