‘Ishte vetë arti’, Margarita Xhepa rrëfen takimin e fundit me Mirush Kabashin: Më buzëqeshi dhe më tha se do bënim film tjetër

Aktorja Margarita Xhepa ka reaguar për ndarjen nga jeta të aktorit të madh, Mirush Kabashi. Nëpërmjet një lidhje ‘skype’ për Report Tv, ajo foli për karakterin e Mirush Kabashit, duke e përshkruar atë si një njeri shembullor që jetonte për artin gjë që e tregonte në çdo rol të tij.

“I dashur, i sinqertë. Më fliste dhe buzëqeshte. Ishte një bashkëshort dhe prind shembullor. Po ashtu shembullor për kolegët e teatrit. Me atë buzëqeshjen e tij, me atë humorin e hollë. Ishim duke xhiruar në një azil pleqsh në Kavajë “Ne dhe Lenini”. Ai kishte një personazh të dorës së dytë, por ai shkëlqen edhe aty. Ai ishte një merak i jashtëzakonshëm, ai merrej dhe me detajet më të holla. Kishte pasion, e donte artin, shumë serioz në punë. Bënte vërejtje nga më të mirat, më të mençurat. Sepse ai ishte vetë arti. Ai sikur ishte vetë arti. E bënte gjithmonë çdo rol të vërtetë”- tha Xhepa.

Ajo theksoi se Kabashi ishte aq i përqendruar ndaj artit saqë kudo që e takonte, vetëm për atë fushë fliste kudo që shkonte.

“Ai ka qenë gjithmonë i shqetësuar në kuptimin e mirë për teatrin dhe kinemategrafinë. Studionte metoda nga më modernet sesi të rritej më shumë arti shqiptar. Meraku i tij ishte që gjithmonë duhet të evoluojmë. Vërejtjet e tij ishin të mençura. Edhe në plazh që jemi takuar njëherë ishte me bashkëshorten e tij, edhe aty fliste për artin. Ishte i pazakontë. Ishte i përkushtuar për artin, kishte merak të jashtëzakonshëm, i qëndiste karakteret e roleve të tij. Ai kishte merakun e veçantisë, e shikonte jetën me seriozitetin më të madh”- tha aktorja.

Ndërsa më tej ajo rrëfeu edhe takimin e fundit me “Mjeshtrin e Madh”, duke treguar se Kabashi i kishte shprehur dëshirën për të pasur edhe role të tjera me të.

“Kur mora vesh se ishte i sëmurë, nuk e pyeta fare sesa e rëndë ishte. Vetëm e takova, më buzëqeshi i buzëqesha i thashë po ku je se na mori malli kur do bëjmë ndonjë film tjetër.  Po më tha, do ta bëjmë patjetër i kemi disa skenarë do jesh edhe ti Margarita se edhe ti je e përkushtuar ndaj artit.  Ai mori shumë nga brezi ynë. Plejada e artistëve, ka qenë një përkushtim i jashtëzakonshëm. Ai do mbetet i paharruar në memorien e popullit tonë me veprat e tij”- përfundoi aktorja.

B.V/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Beleri kandidohet nga Mitsotakis për eurodeputet, reagon Braçe: Merr koburen vramë moj  është katandisur Greqia

Beleri kandidohet nga Mitsotakis për eurodeputet, reagon Braçe: Merr koburen vramë moj  është katandisur Greqia