Itali, Roja bregdetare shpëton
3300 emigrantë në Detin Mesdhe

Itali, Roja bregdetare shpëton<br />3300 emigrantë në Detin Mesdhe
ITALI- Roja bregdetare Italiane arrin të shpëtojë rreth 3300 emigrantë të cilët ishin përpjekur për të kaluar Detin Mesdhe. Gjatë operacionit të shpëtimit, 17 trupa të pajetë u gjetën në tri anije të ndryshme, të cilat mbartnin në bord emigrantët.

Roje bregdetare thekson se thirrjet për shpëtim kanë ardhur nga të paktën 17 anije të ndryshme, të cilat ndodheshin në det të hapur.

Organizata Ndërkombëtare për Migrim (IOM) ka deklaruar se të paktën 1826 emigrantë kanë vdekur deri tani në përpjekje për të kaluar Mesdheun, shifër kjo pothuajse 30-fish me e madhe se ajo e vitit të kaluar.

Në operacionin e shpëtimit, kanë marrë pjesë dhe anijet irlandeze, gjermane dhe belge. Sipas OKB-së rreth 40,000 emigrantë janë përpjekur të kalojnë Mesdheun që nga fillimi i vitit deri në fund të prillit.


Redaksia Online
(d.a/Shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Lufta/ Turqia ratifikon pranimin e Finlandës në NATO! Shtëpia e Bardhë: Amerikanët duhet të largohen menjëherë nga Rusia

Lufta/ Turqia ratifikon pranimin e Finlandës në NATO! Shtëpia e Bardhë: Amerikanët duhet të largohen menjëherë nga Rusia