Itali/ Marrëveshjea e Re e Gjelbër: 20% ulje çmimi kush blen produkte në kanaçe alumini, kavanoza qelqi, kartoni ose druri

Itali/ Marrëveshjea e Re e Gjelbër: 20% ulje çmimi kush blen produkte në kanaçe alumini, kavanoza qelqi, kartoni ose druri

E gjitha është e shkruar në një projektligj mjedisor që mund të mbërrijë në Këshillin e Ministrave sot, si lëvizja e parë operative e "Marrëveshjes së Re të Gjelbër" e futur në programin e qeverisë.

Ndër risitë e projektligjit, është një zbritje prej 20% për ata që blejnë produkte me shumicë, të paketuara në kanaçe alumini, shishe plastike, kanaçe prej kallaji, kavanoza qelqi, kartoni ose druri ose në paketime të tjera të riciklueshme.

Ky është një nga tiparet e reja të projekt-dekretit kundër ndryshimeveklimaterike dhe ekonomisë së gjelbër.

Një tjetër risi është shpërblimi deri në 2 mijë euro për skrapimin e makinave të vjetra në qytetet metropolitane më të ndotura dhe deri në 5 mijë euro për ata që rinovojnë ‘flotën’ e makinave në kompanitë e mëdha

Neni 6 i draftit parashikon një ulje prej 10% në vit, duke filluar nga viti 2020, i zbritjeve fiskale të listuara në "katalogun e subvencioneve të dëmshme për mjedisin",  i krijuar nga Ministria e Mjedisit.

Këto subvencione I kanë kushtuar 19.3 miliardë buxhetit të shtetit në vitin 2017.

Një ulje e përgjithshme prej 10%, mund të çojë pak më pak se dy miliardë euro për kauzën e ‘Green New Deal’ në vitin 2020.

Por gjërat nuk janë aq të thjeshta, për shembull, në listë përfshihet edhe blerja e karburantit për transportuesit rrugorë dhe për bujqësinë, gjë e cila mund të provokojë protesta të mëdha nga kategoritë e interesuara.

/G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Rama 2 orë takim me Kurtin në ‘Vilën 30’, në fokus të bisedimeve marrëveshja me Serbinë

Rama 2 orë takim me Kurtin në ‘Vilën 30’, në fokus të bisedimeve marrëveshja me Serbinë