IuteCredit sjell në Shqipëri përvojën më të mirë të digjitalizimit nga Estonia

TIRANË- Estonia është një nga historitë e suksesshme botërore të digjitalizimit. Nga procedurat financiare deri te shërbimet publike, qytetarët estonez gëzojnë sot ndër nivelet më të larta të digjitalizimit në botë.

Kjo u bë e mundur falë përvojës së krijuar nga ekspertët më të mirë estonezë, të cilët IuteCredit i sjell për herë të parë edhe në Shqipëri.

Në ditët e verës estoneze në Shqipëri, IuteCredit erdhi edhe me një lajm të mirë për studentët e fakultevete kryesore publike të teknologjisë, informacionit dhe digjitalizimit.

Në bashkëpunim me institucionet lokale, ekspertët më të mirë të digjitalizimit estonez, do të ofrojnë përvojën e tyre për palët e interesuara shqiptare.

Në deklaratën për shtyp gjatë Ditës estoneze të Verës, Drejtori Ekzektuvi Z. Akan Ajdini u shpreh se mbeten ende për t’u diskutuar hapat konkret të këtij bashkëpunimi me institucionet shqiptare, por i sigurtë mbetet fakti se përfituesit e parë do të jenë studentët shqiptare dhe profesionistët e rinj.

Nëpërmjet digjitalizimit, IuteCredit ka krijuar standarde të reja në tregun financiar dhe së fundmi, e mundëson këtë përvojë edhe më gjerësisht për studentët, nga vetë ideuesit dhe krijuesit e këtyre historive suksesi në Estoni.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Për cilën forcë do votoni më 14 maj? PS mban vendin e parë! PD pikiatë me rreth 25%! Meta-Berisha të dytët

Për cilën forcë do votoni më 14 maj? PS mban vendin e parë! PD pikiatë me rreth 25%! Meta-Berisha të dytët