Izmiri është një vend sizmik, vendi është goditur herë pas here nga tërmete me efekte shkatërruese

Foto ilustruese

 Izmiri është një vend sizmik, vendi është goditur herë pas here nga tërmete me efekte shkatërruese.

Një nga tërmetet më të vjetër Tërmeti i Izmirit në vitin 1688 të paktën 7 ballë, i cili shkaktoi dëme të mëdha në qytet, Izmiri  pothuajse u shkatërrua. Plotësisht dhe të paktën u shënuan 16 mijë viktima.

Tërmeti  tjetër më 4 prill 1739 shkaktoi dëme të mëdha, me një forcë prej 6.8 ballë dhe 80 njerëz vdiqën, edhe pse atë vit pas-goditjet nuk pushuan deri në shtator, qytetarët  e Izmirit kaluan shumë muaj në ambiente të hapura.

Izmiri është tronditur vazhdimisht nga tërmete të rënda vit pas viti, më 22 shtator 1939 ishte i radhës në Dikili, ku humbën jetën të paktën 60 njerëz dhe një mijë shtëpi u shkatërruan.

Më pas në 12 qershor 2017, me epiqendër në Karaburunit u regjistrua një goditje prej 6.2, po nuk ui shënuan viktima.  


Lajmi kryesor:

Tërmet 6.6 ballë në Izmir/ 39 viktima, mes tyre 3 shqiptarë nga Kosova! Mbi 885 të plagosur! Vijojnë operacionet e kërkim-shpëtimit


S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është rimëkëmbur ekonomia juaj familjare pas vështirësive të hasura gjatë pandemisë?×

Lajmi i fundit

John

Shqipëria në listën e vendeve që mund të lëvizin lirshëm në zonën shengen! Xhaçka: Zhvillim që njeh arritjet e vendit në luftën kundër COVID-19