Izraeli dëshiron të eksportojë gaz në Evropë përmes Italisë! Netanyahu: Jemi të përgatitur për të rritur kapacitetet e eksportit

Izraeli dëshiron të eksportojë gaz në Evropë përmes Italisë! Netanyahu: Jemi të përgatitur për të rritur kapacitetet e eksportit

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu

Izraeli dëshiron të rrisë eksportet e tij të gazit në Itali dhe Evropë. Kështu u shpreh të premten kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, duke rritur mundësinë e krijimit të një terminali të gazit natyror të lëngshëm në Qipro.

"Ne po bashkëpunojmë tashmë për gazin me kompaninë tuaj kombëtare (gjigantin e energjisë ENI), por duam ta zgjerojmë atë," i tha ai ministrit italian të ndërmarrjeve Adolfo Urso në një forum biznesi në Romë. "Unë mendoj se ne duhet të shikojmë me shumë kujdes dhe shpejt mundësinë e shtimit të një objekti LNG, ndoshta në Qipro, për të rritur kapacitetet e eksportit të gazit të Izraelit në Itali dhe nga Italia në Evropë," tha Netanyahu.

Ashtu si vendet e tjera evropiane, Italia ka punuar shumë për të reduktuar varësinë e saj nga gazi rus që nga fillimi i luftës në Ukrainë. Izraeli filloi të prodhojë dhe eksportojë gaz pasi zbuloi disa rezervuarë në brigjet e tij në fillim të viteve 2010.

Por i mungon një tubacion gazi për të lidhur platformat e tij të shpimit në Mesdhe me Evropën Jugore.

"Unë mendoj se gazi është një nevojë strategjike e Italisë dhe Evropës dhe Izraeli është i përgatitur të bëjë më shumë me ju për këtë qëllim," tha Netanyahu, përpara një takimi me kryeministren italiane Giorgia Meloni.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Kurti të largojë kryetarët shqiptarë nga zyrat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

VIDEOLAJM/ Rama në Moldavi, më i afërt se më parë me kryeministren italiane! E puth në faqe para liderëve europianë

VIDEOLAJM/ Rama në Moldavi, më i afërt se më parë me kryeministren italiane! E puth në faqe para liderëve europianë