Izraeli ofron ndihmë kibernetike për Shqipërinë pas prishjes së marrëdhënieve me Iranin: Do vazhdojmë të forcojmë bashkëpunimin

Izraeli ofron ndihmë kibernetike për Shqipërinë pas prishjes së marrëdhënieve me Iranin: Do vazhdojmë të forcojmë bashkëpunimin

Zv. ministri i Jashtëm i Izraelit dhe ministrja e Jashtme e vendit tonë

Izraeli ka ofruar ndihmë kibernetike pas vendimit të Shqipërisë për prishjen e marrëdhënieve diplomatike me Iranin pas hackerimit.  Në një takim me ministren e jashtme, Olta Xhaçka zv. Ministri i jashtëm i Izraelit, Idan Roll ka shprehur vlerësimin e Izraelit për këtë vendim të vendit tonë si dhe ka ofruar ndihmë dhe përvojë për mbrojtje nga sulme kibernetike.

Kam folur me ministren e jashtme shqiptare @Xhacka_Olta në ‘#ShapingFFP’ . Unë shpreha vlerësimin e Izraelit për vendimin e Shqipërisë për të ndërprerë marrëdhëniet e saj diplomatike me Iranin dhe ofrova të ndajmë njohuritë dhe përvojën tonë në mbrojtjen kibernetike. Ne do të vazhdojmë të forcojmë bashkëpunimin ndërmjet Izrael dhe Shqipëri.- thuhej në Twitterin e zv.minitrit të jashtëm të Izraelit. 

Kjo ndihmë nga Izraeli vjen pasi sistemi TIMS në vendin tonë u bë pre e një sulmi kibernetik nga qeveria e Iranit të premten në mbrëmje, duke shkaktuar radhë në të gjitha pikat kufitare në vendPas pak më shumë se 24 orësh ndërprerje sistemi TIMS u rikthye në normalitet në të gjitha pikat kufitare.

Ky është sulmi i dytë kibernetik që Irani bën ndaj Shqipërisë. Herën e parë, në korrik të këtij viti goditi shërbimet online, ku prej gati 4 javësh ato mbetën të bllokuara, Si rezultat i hetimeve që u bë nga ekspertët shqiptar, por edhe nga vendet aleate, u dol në përfundimin se ishte Irani që financoi sulmin. Nisur nga provat e pakundërshtueshme, siç vetë Rama e bëri të ditur, Shqipëria mori vendimin për të prishur marrëdhëniet diplomatike.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Mik i ngushtë me Putin, del në ankand jahti i oligarkut rus

Mik i ngushtë me Putin, del në ankand jahti i oligarkut rus