Ja se si ndikon orari i gjumit në peshën tuaj

Ja se si ndikon orari i gjumit në peshën tuaj

Foto ilustruese

A keni pyetur ndonjëher veten se pesha juaj trupore lidhet edhe me kohën që juve kaloni në gjumë?

Në varësi të kohës që juve kaloni në gjumë mund të humbisni apo të fitoni kilogramë.

Sipas shkencëtarëve, nëse shtoni orët e gjumit, atëherë humbisni në peshë. Por si është e mundur kjo?

Hulumtuesit zbuluan se personat që shtojnë orët e gjumit, reduktojnë sasinë e sheqerit.

Në këtë mënyrë, ju do të humbini në peshë. Dhe në rast se do të flini më pak, atëherë është vërejtur e kundërta.

Në studim morën pjesë një grup të rriturish të cilët fjetën më shumë orë se zakonisht.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet