Jakupi jemi ne

Jakupi jemi ne

Jakup Krasniqi në Hagë

Fjalimi i Jakup Krasniqit para Gjykatës Speciale në Hagë shpalos krejt mënyrën se si funksionojmë historikisht si shoqëri. Historia jonë është një tragjedi me elemente naiviteti e - qe besa - nganjëherë edhe komedie. Por nuk është komedi gazmore. Në këtë kuptim "Jakupi jemi ne" si shoqëri, si mentalitet, si qenie sociale.

Mbajmë fjalime të mëdha e prodhojmë libra të vëllimshëm (ndokush mund të thotë: libra të trashë), vringëlljomë me dokumente në betejat e përditshme politike, duam t'ia nxjerrim sytë njëri-tjetrit, kundërshtarin politik duam ta eleminojmë, jo vetëm ta nxjerrim nga gara, ngjarjet e vogla i glorifikojmë në beteja legjendare deri te Molla e Kuqe, pa e menduar se nesër Mollën e Kuqe duhet ta quajmë mollë të kalbur.

Ndaj Jakup Krasniqi është ajo mesatarja e kosovarit të cilit patetika ia lëkund patriotizmin. Po, vërtet: "Jakupi jemi ne". A është dashur ky proces për ta kuptuar këtë? Jo. Kemi pasur rast të mësojmë. S'kemi mësuar. As kuptuar pothuaj asgjë. Andaj tronditja e zhurma në llozhën e patriotëve është hipokrizi kolosale.

Një shoqëri që i nënçmon rreziqet, që i trajton ato me nonshalancë, një shoqëri që nuk e sqaron raportin e saj me të vërtetën (edhe kur ajo është e hidhur), herët apo vonë zë në thua.

Tragjedia tjetër pret pas derës tjetër nëse nga përvoja e 25 viteve të shkuara dhe nga ky proces nuk nxirren mësime. Mësimi i parë dhe më i rëndësishmi: të funksionuarit brenda kornizës dhe kulturës bazike institucionale.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • e drejta: 06/04/2023 09:34

    BRAVO....NJE SHQIPTAR ME VLERA TE SHUMTA

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Putinit nuk do t’i pëlqejnë këto imazhe! Tanket e ushtrisë ruse transportohen me tren nga vija e frontit në Ukrainë

VIDEO/ Putinit nuk do t’i pëlqejnë këto imazhe! Tanket e ushtrisë ruse transportohen me tren nga vija e frontit në Ukrainë