‘Jemi larguar që më 12 mars nga puna’, punonjësit e një qendre tregtare në Fier kërkojnë pagën e luftës: Pronari ka dy muaj e gjysmë që s’na ka paguar

Rreth 30 punonjës të një qendre tregtare kanë protestuar sot në drejtorinë rajonale të takim taksave në Fier për pagën e luftës. Ata ndër të tjera thonë se kanë ikur që me 12 mars nga puna, ndërkohë që pronari prej dy muajsh e gjysmë nuk u ka dhënë as pagat.

“Ai ka biznese të ndryshme, ka restorante, bare, kafe. Kam ikur nga puna më 12 mars, nuk kemi marrë as te paketa e parë as te paketa e dytë. (‘Tek paketa e dytë tha baba Rama’, ndërhyn një tjetër protestuese). As rrogën nuk e kemi marrë. Tani po presim po s’dimë asgjë,”-shprehet një protestuese.

“Kemi ardhur sepse kemi ardhur pa një fije shprese për jetën. E kemi lënë punën me 12 mars dhe prej dy muajsh e gjysmë pronari s’na ka dhënë rrogën. Tani aplikuam për pagën e luftës, na thanë që përfitoni. Tani presim e presim. Marrim ekonomiste dhe na thotë ja të verifikojmë. Vijmë e pyesim këtu dhe na thonë je hequr nga skema me datë 10 prillë. Më pas më tha mund të bësh një denoncim, ose regjistrohu për përkrahje,”-shprehet një tjetër protestuese.

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

'Ballkanit të Hapur' do t'i bashkohet shumë shpejt Mali i Zi! Dritan Abazoviç e konfirmon: Marr pjesë në takimin e radhës në Ohër