Jo Bill Gates! Ja kush u zgjua sot si njeriu më i pasur në historinë e njerëzimit (Foto)

Jo Bill Gates! Ja kush u zgjua sot si njeriu më i pasur në historinë e njerëzimit (Foto)

Dollarë

Themeluesi dhe drejtori ekzekutiv i "Amazon" është zgjuar sot njeriu më i pasur në historinë moderne të njerëzimit. Aksionet në Wall Street u rritën aq shumë të hënën për Jeff Bezos, saqë ai sot kryeson listën e të pasurve duke lënë pas shumë të tjerë. "Bloomberg" shkruan se Bezos ka një kapital prej 150 miliardë dollarësh. 

Deri më sot rekordin e mbante themeluesi i Microsoft, Bill Gates me një pasuri me vlerë 149 miliardë dollarë.  Për vite me rradhë, Gates dhe Bezos kanë qenë në garë për të marrë titullin si njeriu më i pasur në botë. Sipas "Bloomerg", ish-shefi i Microsoft ka dhuruar një pjesë të madhe të pasurisë së tij për bamirësi dhe tani ka pasuri me vlerë 95.5 miliardë dollarë.

(Jeff Bezos, themeluesi i "Amazon")

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut