Jozefina Topalli ngre alarmin: Borxhi publik, rrezik më i madh sesa pandemia

Jozefina Topalli

Ish-kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, pjesë e partisë "Lëvizja për Ndryshim", ka ngritur një shqetësim, i cili sipas saj është edhe një problem në Shqipëri më shumë se pandemia.

Përmes një postimi në rrjetet sociale Topalli nënvizon se borxhi publik po kthehet në një rrezik shumë të madh dhe është një minë me sahat.

Sipas saj as nuk ka perspektivë nëse "nuk largojmë Edi Ramën dhe ata që e mbajnë ne qeveri për interesat e tyre financiare".

Kujtojmë së Gjykata e Tiranës ka regjistruar para pak ditësh partinë e ish-kryeparlamentares Jozefina Topalli, “Lëvizja për Ndryshim”.

Postimi i plotë i Topallit

Borxhi po kthehet ne një rrezik edhe me te madh se pandemia! Buxheti i shtetit i 2021 ka kaluar pa zhurme, kur ne fakt ai përben një alarm.

Mina me sahat mbetet borxhi publik. Është pranuar që ai u rrit këtë vit dhe zyrtarisht ka arritur në 80% të Prodhimit të Brendshëm Bruto.

Duke përfshirë dhe detyrimet e prapambetur dhe detyrimet jashtë bilanci të PPP-ve, borxhi real pritet të kalojë 90% të PBB-së, duke arritur në nivele të paqëndrueshme, duke u kthyer në një rrezik edhe më të madh se pandemia, në momentin që kjo e fundit, me shpresë, do të mbarojë dhe vendi do të përqendrohet te rimëkëmbja.

Sipas analisteve të ekonomisë:

-“Paradoksi tjetër është që angazhimi kontraktual me koncesionet i lë më pak hapësirë buxhetit që të përdorë paratë e taksapaguesve në emergjencën e krijuar nga Covid-19. Ironikisht, fondet e parashikuara në buxhet për përballimin e pandemisë janë po rreth 14.2 miliardë lekë (7.2 miliardë lekë për shëndetësinë, 4.5 miliardë lekë për rritjen e pagave të mjekëve dhe 2.5 miliardë lekë për rritjen e asistencës dhe papunësisë).

Ne projektbuxhetin e vitit 2021, fondi në dispozicion për 13 kontrata koncesionare aktive, sipas parashikimeve në relacionin e projektbuxhetit 2021 është 14.5 miliardë lekë (gati 120 mln euro), me rritje 42% në krahasim me 2020-n. Gjithnjë e më shumë po bëhet e qartë se në pjesën më të madhe, në këto kontrata, risku financiar është marrë përsipër nga shteti (vlera e disa prej tyre vijon të rritet çdo vit), ndërsa raporti kosto – përfitime nuk po anon nga taksapaguesit.

-Mungesa e transparencës për rindërtimin është një tjetër element. Buxheti parashikon një fond për rindërtimin prej 28 miliardë lekësh (rreth 230 milionë euro), por në tabelat dhe relacionin e tij nuk është bërë asnjë parashikim i detajuar, për mënyrën se si do të shpenzohen fondet.”

Pabarazie dhe pasiguria jane binomi i trishtimit dhe i ikjes nga ky vend.

As nuk ka shprese as nuk ka me perspektive nëse nuk largojmë Edi Ramën dhe ata që e mbajnë ne qeveri për interesat e tyre financiare.

 

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Zhulsa: 01/12/2020 08:03

  O legena me thonj te pa prere qe laheni si Rama 2 here ne vit. Jozefines i vini anash se si puna juaj la pare me ton ajo. Fare e keqe komunistash.

  Përgjigju
 • xhiku: 30/11/2020 22:28

  ik mi k**e futja vrapit....ju pre gjiza kesaj per ekonomine a thua se ne kohen e kesaj hidhnim valle nga mireqenia ....

  Përgjigju
 • nuri: 30/11/2020 13:57

  Po behet riciklimi politik i kesaj bu..s. Ushtarja me fanatike e Saliut po perpiqet te pastroj ciklat e m..it qe ti dali pak lekura e paster para se te vemi ne votime. Turp per mediat qe akoma u japin hapsire ketyre b.jgave.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A zgjidhet kriza në PD me një garë të re për kryetar?×

Lajmi i fundit

John

U sulmua nga grabitësit, publikohet momenti kur futbollisti i Arsenalit goditet me shkop bejsbolli