Juventus 'zhytet' në shtëpi, Inter bën detyrën ndaj Empolit të shqiptarëve! Ngec Reali, Gladbach shkatërron Bayern Mynchen

Humbja kundër Rajo Vallecano-s me rezultatin 1-0 ka mbushur kupën për Ronald Koeman. Barcelona ka marrë vendimin për shkarkimin e holandezit që prej kohësh përflitej se mund të largohej për shkak të rezultateve të dobta. Për momentin skuadra do të drejtohet nga trajneri i ekipit B Serxhi Berhuan, por pritet që Ksavi të jetë zëvendësuesi natyral i holandezit Koeman.

Ndërkohë po për javën e 10 të La Liga-s Real Madrid nuk ka shkuar më shumë se një barazim 0-0 kundër Osassuna-s. Për skuadrën e Ancelotti-t konsiderohen dy pikë të humbura, ndërsa ky është barazimi i dytë radhazi në ‘Berbaneu’. Pavarësisht këtyre statistikave Real Madrid udhëheq kampionatin me 21 pikë, me po aq pikë sa Sevillia, Betis dhe Real Sociedad.

Në Seria A Juventus ka pësuar një disfatë të rëndë nga ana psikologjike, pasi Sassuolo ka fituar 1-2 në Torino. Për bardhezinjtë kjo humbje do të thotë shumë, pasi aktualisht gjenden 13 pikë më pak se Milani i vendit të parë. Në ‘Allianz Stadium’ miqtë kaluan në avantazh në fundin e pjesës së parë me Fratessi, ndërsa Juventusi barazoi përkohësisht me McKennie. Golin e fitores për Sassuolo-n e realizoi Lopez në minutën e 95 të sfidës, atëherë kur Juventus ishte hedhur në sulm për fitoren.

Ndryshe nga Juventusi Inter ka bërë detyrën duke mposhtur pastër 0-2 Empolin e shqiptarëve në transfertë. Për zikaltërit realizoi fillimisht Dambrosio, ndërsa Di Marco vulosi shifrat përfundimtare. Vlen të theksohet se Empoli aktivizoi nga minuta e parë Nedim Bajramin dhe Ardian Ismajlin, ndërsa në vijim hyri si zëvendësues edhe elbasanasi Kristajn Asllani. Me këtë fitore Inter shkon në -7 pikë nga kreu i kampionatit. Po për javën e 10 të Seria A Lazio fitoi 1-0 kundër Fiorentinës, ndërsa Roma mposhti 1-2 në transfertë Cagliarin.

Në Gjermani Bayern është eliminur nga Kupa në fazën e 1/16 pasi Monchengladbach e shkatërroi me rezultatin 5-0.

Ne.k./r.k./Shqiptarja.com

×

Media italiane: Shqipëria, një nga destinacionet më të bukura për pushime në 2024