Ka nisur votimi, në Gjirokastër në 2 qendra votimi nuk punon pajisja që lexon kartat! Probleme edhe në Fushë-Krujë e Fier

Ka nisur votimi, në Gjirokastër në 2 qendra votimi nuk punon pajisja që lexon kartat! Probleme edhe në Fushë-Krujë e Fier

Teksa ka filluar procesi i votimit në të gjithë vendin, nga Gjirokastra raportohet një problematikë e vogël në 2 qendra votimi. Mësohet se në dy vendvotime në qytetin e Gjirokastrës ka probleme me pajisjet që bëjnë leximin e dokumenteve të identifikimit.

I njëjti problem ka ndodhur edhe në Fushë-Krujë ku është bllokuar momentalisht votimi në 3 qendra votimi për shkak të paisjeve ku vihet gjurma e gishtit. Personat që i përdorin nuk janë përshtatur mjaftueshëm me to. Pritet që të rifilloje së shpejti votimi në këto qendra.

Edhe në Fier në shkollën "Janaq Kilica" në qendrën e votimit 3004/1 ne KZAZ 59 është bllokuar pajisja identifikuese e zgjedhësve. Fillimisht në nisje të procesit ishte në rregull. Votuan rreth 10 qytetarë e nuk punoi më pas u rikthye në normalitet.


Lajmi kryesor:

Shqiptarët votuan, procesi ishte i qetë, pjesëmarrja mbi 47 %, më e lartë se 2017! Problemet vetëm me identifikimi biometrik dhe fotografimi i votës


K.T.//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se në primaret e Rithemelimit ka garë të ndershme?×

Lajmi i fundit

Arilena Ara guxon në këngën e re, shfaqet pa filtra dhe e pa lyer në klipin muzikor

Arilena Ara guxon në këngën e re, shfaqet pa filtra dhe e pa lyer në klipin muzikor