Rama paralajmëroi shkarkimin! Ilir Meta pranon rezultatin e zgjedhjeve: Ia arrita që 25 Prilli të ishte një ditë e qetë. Të reflektojmë deri në shtator!

Edhe pse e tha si premtim solemn Ilir Meta nuk e mban fjalën për ta dhënë dorëheqjen nga pozicioni i Presidentit të Republikës. Meta ka dalë në një deklaratë për shtyp nga Presidenca dhe ka folur sikur të mos kishte hedhur akuzat më të rënda për procesin zgjedhor por e përshëndeti atë. Meta tha se tashmë duhet reflektuar deri në shtator. 

Madje Presidenti tha se, edhe pse i vetëm përballë të gjithë institucioneve të kapura, ia arrita që 25 prilli të ishte një ditë e qetë, paqësore, pa skena dhune dhe me pjesëmarrjen tuaj masive për të ushtruar të drejtën e votës.

"Ndonëse dukej një sfidë e pamundur jam i lumtur, që 25 Prilli mund t'i shërbejë demokracisë dhe stabilitetit të vendit. Tani është koha për të përmbyllur me qetësi dhe në respekt të ligjit procesin zgjedhor dhe më pas të gjithë të reflektojnë deri në shtator, kur krijohen institucionet e reja, që burojnë nga vota e 25 Prillit"

Kujtojmë se Presidenti Meta ka paralajmëruar dorëheqjen nëse Rama do të fitonte zgjedhjet. Ai tha në një intervistë televizive ditën e fundit të fushatës se nëse Rama i merr 71 mandate pa cenuar zgjedhjet e lira, ai nuk do ia jap firmën për kryeministër, por do t’i dorëzojë dorëheqjen e tij. Ai tha se do t’i dorëzojë dorëheqjen Ramës dhe do të dalë në bulevard, pasi e respekton vendimin e popullit.

“Deri tani zgjedhjet janë cenuar rëndë vetëm nga Edi Rama. Unë apeloj nga ky moment që të gjithë të reflektojnë, në mënyrë që të lejojmë shqiptarët të shprehin vullnetin e tyre të lirë. Nëse ai merr 71 mandate, unë firmë për kryeministër nuk i jap, por do i jap dorëheqjen time. Unë e respektoj vendimin e popullit. Unë dal në bulevard dhe ia lë zyrën atij”, pati thënë Meta.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:21
Konferenca e Metës, reagimi i parë nga PS! Alfred Peza në Report Tv: Reflektim për të dhënë dorëheqjen (VIDEO)

Nga studio e Report Tv, Alfred Peza ishte i pari nga socialistët që komentoi deklaratën e pak minutave më parë të Presidentit të Republikës.

Peza tha se gjuha e përdorur, fjalët e zgjedhur, ishin paralajmërim për një dorëheqje nga Presidenca e Ilir Metës.

Peza nënvizoi se Meta u shfaq i zbutur shumë, foli brenda notave kushtetuese.

Ora 14:14
Meta nuk mban fjalën, çfarë paralajmëroi Rama para 25 prillit: Ose jep dorëheqjen ose e shkarkojmë

Ndonëse paralajmëroi para 25 prillit se do të jepte dorëheqjen në rast se Rama do të merrte 71 mandate, Presidenti Ilir Meta nuk e mbajti fjalën, ndërsa bëri sot thirrje për maturi dhe reflektim.

Por kujtojmë se po para 25 prillit, kur Meta hodhi akuza të rënda ndaj Ambasadores së SHBA Yur Kim, kryeministri Edi Rama paralajmëroi dy skenare për fatin e tij në Presidencë: "ose jep dorëheqjen, ose do të shkarkohet".

"Ka dy skenarë, njëri është që Ilir Meta që përbetohet që është burrë që mban fjalën të japë dorëheqjen se rezultati do flasë vet, dhe skenari tjetër është të nisim procedurat për shkarkimin e Ilir Metës për arsye të degjenerimit që i ka bërë figurës së presidentit. Kush nuk e ka ndjekur këtë proces do mendojë se kemi të bëjmë me spital dhe jo me politikë. Këtu nuk flasim për dekret por për një përfshirje brutale në procesin zgjedhor, nxitje për dhunë", tha Rama para disa ditësh.

Ora 14:08
Meta njeh zgjedhjet, por 'harron' dorëheqjen: Maturi dhe reflektim deri në shtator kur krijohen institucionet e reja të dala nga 25 prilli

Edhe pse paralajmëroi se dorëheqjen nga posti i Presidentit nëse Edi Rama merrte 71 mandate, Ilir Meta nuk e ka dhënë atë dhe ka lexuar një tekst të vënë para duke dhënë një mesazh të përgjithshëm që zgjedhjet ishin të rregullta dhe se çdo votë të numërohet dhe administrohet sipas ligjit. Meta ka pranuar rezultatin e zgjedhjeve duke thënë se në shtator krijohen institucionet e reja dhe deri atëherë ka kërkuar të tregohet maturi dhe reflektim nga partitë politike.

"Më 25 Prill, ju e shprehët me votë vullnetin për të zgjedhur përfaqësuesit tuaj në Kuvendin e Shqipërisë. Në këto  momente është tepër e rëndësishme, që ky proces të përmbyllet qetësisht dhe që çdo votë, nga Vermoshi në Konispol, të numërohet dhe të administrohet sipas ligjit.

Deri në shpalljen e rezultatit përfundimtar, partitë politike dhe përfaqësuesit e tyre duhet të dëshmojnë maturi dhe qetësi.

Sfida ime madhore, sidomos këto dy vitet e fundit, ka qenë që Sovrani të shprehë i lirë vullnetin e tij dhe që Shqipëria të rikthehet në shinat e Kushtetutës, të parlamentarizmit dhe në normalitet politik.

Edhe pse i vetëm përballë të gjithë institucioneve të kapura, ja arrita, që 25 Prilli të ishte një ditë e qetë, paqësore, pa skena dhune dhe me pjesëmarrjen tuaj masive për të ushtruar të drejtën e votës.

Ndonëse dukej një sfidë e pamundur jam i lumtur, që 25 Prilli mund t'i shërbejë demokracisë dhe stabilitetit të vendit.

Tani është koha për të përmbyllur me qetësi dhe në respekt të ligjit procesin zgjedhor dhe më pas të gjithë të reflektojnë deri në shtator, kur krijohen institucionet e reja, që burojnë nga vota e 25 Prillit

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 28/04/2021 03:55

  Faleni se nuk di se c'ben.Ankthi dhe stresi i zgjedhjeve,ia shkaterroi nervat dhe me keq se c'i ka .I vetmi qe u demtua ishte imazhi i tij.I doli nami deri ne U.S.A.per xhevairet qe leshoi ne marrezi e siper.

  Përgjigju
 • Shqiptari: 28/04/2021 00:45

  Dale dale!!! Nuk keni pare gje akoma!!!!!!

  Përgjigju
 • Faiku: 27/04/2021 22:11

  I vetmi qe duhet te reflektoje je ti. Reflketo dhe kerko falje dhe largohu.

  Përgjigju
 • Faik Konica: 27/04/2021 22:09

  Ne burg kete moster.

  Përgjigju
 • Ela: 27/04/2021 19:43

  Deri ne shtator do e mbajm ket mut ne presidence? Arrestojeni menjeher per krijim bandash te armatosura.

  Përgjigju
 • dreni: 27/04/2021 18:30

  phyy rrace m *ti

  Përgjigju
 • redi: 27/04/2021 18:14

  Posti i presidentit eshte me i rendesushmi kur zbatohet Kushtetuta ne veprimet qe ben,ne rast te kndert kthehet ne bumerang per vet personin.Meriten per mbarevajthtjen e zgjedhjwve ne radhe te pare e ka populli dhe organet ligjzbatuese ,ndersa presidenti ka rolin me negatin ne keto zgjedhje qe coi deri ne perkrahjen e krimit ne Elbasan.Meta nuk e mbajti fjslen dhe nuk u dorehoq ,tani radhen e ka Ed Rama .A di ra mbaj fjalen per shkarkimin e tij ? Populli vlereson burrat dhe jo burat

  Përgjigju
 • V. Putin: 27/04/2021 17:49

  O plehr. O legen. O bastard. Po tallesh me shqiptaret?! Jo more jo. Ky vend ka histori, dhe ne do q..m ty dhe fallxhoren tende. Nuk ke par gje akoma...

  Përgjigju
 • Turi: 27/04/2021 17:41

  Me 23 ishe luan ne tv e sot na del si kar i bam synet o like.As Mona nuk ta jep ma...kerkoja Voltans tash se vec ju dy keni mbet.

  Përgjigju
 • Free: 27/04/2021 17:31

  Po nuk e shkarkuan i bie te bejn teater dhe populli nuk harron.

  Përgjigju
 • vivi: 27/04/2021 17:20

  Krimineli Ilir floriri duhet te denohet me burg....

  Përgjigju
 • Eli: 27/04/2021 16:36

  Kushedi cfare ka ne dore Juri Kim per ty qe te beri ti lepish ato qe volle para zgjedhjeve

  Përgjigju
 • Une: 27/04/2021 16:25

  Ky flet sikur dita e zgjedhjes ishte suksesi tij personal ky qe donte njerzit te merrnin sfurqe e kosore. Kulmi i hipokrizise. Prandaj nuk e do as Monika kete burracak

  Përgjigju
 • Eri: 27/04/2021 16:21

  Arrestojeni ket psikopat qe beri thirrje per sfurce dhe mos u beni pal me te pasi mund ta shkarkonit dhe para nje viti por e lat prap aty.Ky nuk jep dorheqjen se ka ngel pa grua,pa parti e pa pushtet.I ka ngel vetem ajo karrige qe nuk e leshon po nuk e hoqet zvarre.

  Përgjigju
 • Demokrati: 27/04/2021 16:04

  Kerkon te fitoje kohe per t'u arratisur

  Përgjigju
 • MINUSHE: 27/04/2021 16:02

  pa te shara por duhet te jape doreheqjen per nxitjen qe I beri popullit shqiptar perpara zgjedhjeve. Njeriu po nuk u zverdh apo u skuq mendoj se I ka ikur MORALI! seshte me qenie njerezore!

  Përgjigju
 • Drejtesi: 27/04/2021 15:52

  Jepi pergjigje popullit i ashtuquajtur President se kush i siguroi zgjedhjet model, sfurqet e tua apo maturia e popullit te mencur. A e more pergjigjen e referendumit popullor. Ku e ke Blushin qe nuk degjohet me . Merni leckat e lironi institucionin plehra te historique.

  Përgjigju
 • Like: 27/04/2021 15:51

  O like te paska ikur buzeqeshja fare, shko ne Vlore, Elbasan, Durres a Kavaj qe te ngresh pak moralin sepse te duhet kur te shkosh ne biruce

  Përgjigju
 • Gysi: 27/04/2021 15:48

  Haha Like nuk je burre.The se do beheshe Vojo Kush se do beheshe Avni Rustem se do beheshe Aliende se do beheshe Selam Musai.Je kot fare....Te qifte Petrit Vasili ne bir te bythes o Like

  Përgjigju
 • Teo: 27/04/2021 15:46

  Nuk e jep dorheqjen ky mut se humbet cdo privilegj.Ky duhet arrestuar per thirrje per revolta e nuk duhet prit 6 muaj per ta shkarkuar.Vijini prangat dhe tregoni se ka ligje ky vend

  Përgjigju
 • Xxx: 27/04/2021 15:37

  Pse nuk i jepni gjithe komentet??

  Përgjigju
 • S'ka rendesi: 27/04/2021 15:36

  O flit e maj o dhit dhe haj

  Përgjigju
 • skrapari: 27/04/2021 15:27

  edhe te ruaj dhite ketu ne skrapar nuk e pranojme me

  Përgjigju
 • Sono: 27/04/2021 14:58

  Ik kris bythen tani se na ke merzit!!!

  Përgjigju
 • Leli: 27/04/2021 14:41

  O like kok qoshe o mut. Ta dhjeu e skrapari. Edhe skraparitt I vjen veshtir ngaty. Ku e ke salen.monen lumshin. Ne nevojtore ishit dy dit qe nuk ini ndjer.? Jep I dorheqien. Mbani fjalen

  Përgjigju
 • spart: 27/04/2021 14:36

  O Kurve skrapari E the nje fjale qe do dorehiqem mbaje pera fjelen po je burre po je Jurve rri ne ate cep rruge ku po qendron sot ti sje burre jo se te njoh shum shum vite me para tek shallvaret

  Përgjigju
 • goni: 27/04/2021 14:33

  e mban llafin ky esht bur zonj.

  Përgjigju
 • Erdi: 27/04/2021 14:28

  OOO T QIFT KINA NENEN O MASKARA I LEGN IK HIQU SYSH OR KURV BURE. DHE JEP DIRHQJEN SE LEPURI JE TU O SHKRDHAT BURE.

  Përgjigju
 • alfons: 27/04/2021 14:25

  pa karakter!

  Përgjigju
 • Like: 27/04/2021 14:23

  O like se na fike nga e ke burgosur mona surrat kali

  Përgjigju
 • kosta: 27/04/2021 14:19

  BQ dhe asgje me teper. tiger letre qe sot vjen verdalle ne presidence pa breke.

  Përgjigju
 • Impicment: 27/04/2021 14:19

  Nje ore e me pare duhet te shkarkohet. Ka cenuar marsheniet me aleatin e vetem startegjik te kombit tone USA.

  Përgjigju
 • Edi: 27/04/2021 14:17

  Ti sje burr. Je k.urv

  Përgjigju
 • Vlonjat: 27/04/2021 14:15

  Plehrë i paburrë legen! Këto 3 fjalë më vijnë në mendje për këtë palaco.

  Përgjigju
 • Tirona: 27/04/2021 14:14

  Jep doreheqjen mbaj fjalen

  Përgjigju
 • Papi: 27/04/2021 14:14

  Mbaje fjalen, jep doreheqjen

  Përgjigju
 • Rexhep Kasem Hajdar Bule Leka [ kepi ]: 27/04/2021 14:13

  Ilir Meta ska burëri njeri shum i dobët pa karakter pa moral. Ky lloi njeriu i ulët se meriton kurr atë post. Rroft Shqipria Rrofshin Shqiptarët.

  Përgjigju
 • Zen: 27/04/2021 14:12

  Jo vetem kaq por edhe i jep ne menyre hipokrite dhe qesharake vetes meritat e zgjedhjeve te qeta e cilesore. Vetem e tij nuk eshte merita. E dyta leshoi perseri nje kercenim per ti mos njohur rezultatin duke e lene per ne shtator. Do filloje procedurat gjyqesore per vjedhje votash.

  Përgjigju
 • fak sistemi: 27/04/2021 14:10

  shko mor pleher njeri I degraduar

  Përgjigju
 • Blenard: 27/04/2021 14:06

  Palaco

  Përgjigju
  • anna: 27/04/2021 14:11

   Duhet patur kujdes se ky kafshon si skuth

 • Sondazhi i ditës:

  Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Dyshohet se gëlltiti brisqet e rrojës në burgun e Drenovës, i dënuari niset me urgjencë në spital

Dyshohet se gëlltiti brisqet e rrojës në burgun e Drenovës, i dënuari niset me urgjencë në spital