‘Kajan Oshafi nga Blaca, ka vrarë Sejfulla Banushin dhe Ramadan Bakinë, prandaj policija…”/ Vendimi gjykatës së Korçës, gusht 1938, për Kajo Karafili, ‘Hero i Popullit’

‘Kajan Oshafi nga Blaca, ka vrarë Sejfulla Banushin dhe Ramadan Bakinë, prandaj policija…”/ Vendimi gjykatës së Korçës, gusht 1938, për Kajo Karafili, ‘Hero i Popullit’

Kajo Karafili

Koburja” e ngjarjeve me hasmëri, Kajan Karafil Oshafi-  

Në paradën e portreteve të vendosura në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në vitin 2019, muajin e tërmetit, ishte edhe portreti i Kajan Karafil Oshafit, i njohur më shumë me emrin “Kajo Karafili”, lindur në fshatin Kënetë të Pogradecit. Eqrem Çabej apo Shaban Demiraj, për shembull, krahasuar me “koburexhiun” Kajan janë pothuajse të pavlerësuar. Fare pak shkolla, rrugë, etj., mund të gjesh me emrat e shkencëtarëve të rrallë që patëm. Ama emra të tillë si “koburexhiu” në fjalë i gjen me shumë.

Kajan Karafil Oshafi, i njohur më shumë me emrin “Kajo Karafili”, lindur në Kënetë të Pogradecit, i arratisur në Jugosllavi pas kryerjes së krimit, është tepruar, duke u vendosur emrin e tij në shkolla, sheshe rrugë, etj., në disa qytete të vendit, si; Pogradec, Tiranë, Kavajë, Maminas, etj.

Në të vërtetë mbi të rëndojnë të paktën tre vrasje me karakter ordiner, pra jo për arsye politike, apo rrethana vetëmbrojtjeje. Ato motivohen nga hasmëritë apo porositë e marra nga të tjerë të konsideruar miq të tij.

Sot po bëjmë të ditur dy njoftime zyrtare për vrasjet e tjera (atë të Neki Starovës, ndodhur,  më 29 maj 1940 e kemi shpjeguar më parë), të Sejfulla Banushit, Ramadan Bakiut.

Neni 405 i Kodit Penal, në pjesën krime kundër personit, parashikonte dënimin me vdekje për krimet e shkaktuar nga personi në fjalë. Më poshtë, do të gjeni dy njoftime zyrtare për procesin ndaj tij.

Çkëputie ordonance

Neve Foto Duni, gjyqtar hetues pranë Gjyqit Shkallës I-rë të Korçës, duke mare parasysh aktet hetimore që janë mbajtur kundra të quajturit Kajan Karafilit, nga katundi Kënetë (Blacë), Komuna e Qeptshtës Nënprefektura e Përparimit, i arratisur, kundra të cilit është lëshuar letë-rreshtim i përhershëm prej Gjykatës Paqtuese të Përparimit (Pogradecit), me cilësi si  gjyqtar hetues, më 1.9.1938.

Akuzuar se: Më 17.9.1938, me armë lufte, ka vrarë Sejfulla Banushin, nga katundi Vrani (Bradomirë) dhe Ramadan Bakinë nga katundi Nënmalas (Zagorçan). Me ordonancën e kësaj gjykate nr.93 datë 18.3.1939, për arsyet që tregohen në atë konform dhe mendimit të prokurorit të shtetit, parashtruar në rekuizitorin e tij më 17.3.1939, kundra të pandehurit përmendur Kajan Karafilit është vendosur nevojë gjykimi dhe dërgimi i tij para Gjyqit Kolegjial të Korçës, në bazë të neneve 405… dhe 73 të Kodit Penal, nën konditat e formës së nenit 128 të Kodit të Procedurës Penale.

Korçë me 22.3.1939

Gjyqtari hetues

(“Fletorja Zyrtare”, nr.25, 3 prill 1939, faqe 6)

***

Mbasi nuk është zënë Kajan Karafili, bujk më parë banues në katundin Kënetë (Blacë) dhe tash i arratisur, i pandehur se me 17.9.1938 se me armën e luftës që mbante me vedi pa lejë ka vrarë Sejlullah Banushin nga katundi Vrani (Bradomirë) dhe Ramadan Bakinë nga katundi Nënmalas (Zagorçan).

Prandaj kryesia e Gjyqit Kolegjial të Korçës të pandehurit të naltpërmëndur i jep 10 dit afat qysh prej datës të shpalljes këtij vendimi, për t’u prezantuar para gjyqit dhe në qoftë se nuk prezantohet brenda këtij afati, vërtetohet se nuk i bindet ligjit dhe kështu gjykimi ka me vazhdue në mungesën e tij, do të rrëzohet nga të drejtat civile, do t’i sekuestrohet pasuria dhe me asnjë mënyrë nuk ka të drejtë ankimi për veprimet e bëra.

Të gjithë xhandarët dhe policët janë të detyruar me kapjen e tij.

Për plotësimin e veprave të naltprërmendura ju shkrua Prokurorisë së Shtetit dhe në mbështetje të neneve 371 e 372 të Kodit të Procedurës Penale.

Shpallet ky vendim. Korçë më 27 maj 1939.

Kryetari i Gjyqit

(“Fletorja Zyrtare”, nr.39, 9 qershor 1939, faqe 6-7). Memorie.al

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A ka qenë Vettingu i gjyqtarëve e prokurorëve proces i besueshëm?×

Lajmi i fundit

Protesta dje para Bashkisë së Tiranës, ndalohet një 38-vjeçar, nën hetim 3 persona të tjerë

Protesta dje para Bashkisë së Tiranës, ndalohet një 38-vjeçar, nën hetim 3 persona të tjerë