Kamerat kurth fotografojnë kafshët e egra në Parkun Kombëtar të Prespës, pamje fantastike

Dhelpra

Pamje fantastike, nga një realitet gati i paprekshëm për shumë kënd nga ne, na ka ofruar Parku Kombëtar i Prespës.

Kamerat kurth të PPNEA (Protection and Preservation of Natural Environment in Albania)  kanë fotografuar kafshë të egra, banorët e pyllit që bëjnë "paradë", madje disa prej tyre pozojnë pa vetëdije përpara kamerave.

Mbi 30 llojë gjitarësh ku në një album fotografik sillen ariu i murrmë (Ursus arctos), macja e egër (Felis silvestris), derri i egër (Sus scrofa), kunadhe (Martes foina), dhelpra (Vulpes vulpes), ujku (Canis lupus).

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nëse do t’ju jepej mundësia të jetonit në një vend tjetër, a do të largoheshit nga Shqipëria?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

'Babai' dhe 'fëmijët e gjetur' në PD