Kampione e Ballkanit në Serbi, Luiza Gega e para sportiste shqiptare që kualifikohet për në Lojërat Olimpike 'Paris 2024'

Kampione e Ballkanit në Serbi, Luiza Gega e para sportiste shqiptare që kualifikohet për në Lojërat Olimpike 'Paris 2024'

Luiza Gega

Atletja Luiza Gega është bërë sportistja e parë shqiptare që ka marrë të drejtën për të qenë pjesë e Lojërave Olimpike Paris 2024. Rekordmenia shqiptare ka fituar garën e 3 mijë metrave me pengesa në Serbi, duke vendosur kohën 9 minuta, 21 sekonda dhe 53 të qindtat, teksa ka qenë brenda kufirit për kualifikim.

Këtë paradite, në Kraljevo të Serbisë, Gega ka fituar garën me një kohë më të mirë se kundërshtaret, teksa veç medaljes së artë në Kampionatin Ballkanik ka marrë të drejtën për të qenë pjesë e "Paris 2024".

Norma për të qenë pjesë e Lojërave Olimpike ishte koha poshtë (9 minuta 23 sekonda 00 të qindtat), me Gegën që ia ka dalë të sigurojë një tjetër sukses.

Pak javë më parë, Luiza Gega shkëlqeu në Lojërat Evropiane Ekipore që u zhvilluan në Poloni. Atletja shqiptare la gjithë garueset pas vetes në garën e 3 mijë metrave me pengesa, teksa vendosi rekord të ri evropian me kohën 9 minuta 17 sekonda dhe 31 të qindtat.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Labi: 22/07/2023 14:08

    Shqiptare dinjitoze nga te paktet

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në bregdetin shqiptar, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Anticikloni afrikan sjell të nxehtin përvëlues, temperatura deri në 42 gradë celsius! Parashikimi i motit për këtë javë

Anticikloni afrikan sjell të nxehtin përvëlues, temperatura deri në 42 gradë celsius! Parashikimi i motit për këtë javë