Kandidate për në Gjykatën Kushtetuese, KPK konfirmon në detyrë këshilltaren ligjore Fiona Papajorgji

Kandidate për në Gjykatën Kushtetuese, KPK konfirmon në detyrë këshilltaren ligjore Fiona Papajorgji

Fiona Papajorgji përpara KPK

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë sot këshilltare ligjore në Gjykatën Kushtetuese, Fiona Papajorgji. Trupa e KPK përbëhej nga përbërë Brunilda Bekteshi, Roland Ilia dhe Olsi Komici. Papajorgji është njëherazi edhe kandidate për anëtare të Gjykatës Kushtetuese.

Këshilltare ligjore në Gjykatën Kushtetuese, Fiona Papajorgji iu nështrua Vettingut në bazë të tre kritereve, ligjshmërisë së pasurisë, integriteti etik dhe profesional.

Gjatë seancës dëgjimore javën e kaluar, sipas ILDKPKI-së këshilltarja ligjore në Gjykatën Kushtetuese, Fiona Papajorgji nuk ka bërë deklarim të saktë të pasurisë dhe ka pasur mangësi në dokumentacion.

Megjithatë, sot vendimi i KPK për kandidaten për gjyqtare të Gjykatës Kushtetuese ka qenë pozitiv dhe Fiona Papajorgji kalon me sukses Vettingun.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Fraiku: 26/11/2018 13:30

  KPK vepron me dy standarte. Se njoh fare kete keshilltaren, por kriteri duhet te jete i njejte per te gjithe. Pak besim tek reforma.

  Përgjigju
 • populli: 26/11/2018 12:50

  ri rehat arba se nuk e provuar ne kuriz te te vjedhin pronen me keta palaco hajdut gjyqtar....

  Përgjigju
 • Mira: 26/11/2018 11:43

  Zoti Arber mund ta denoncosh me fakte zotin Mustafaj. Eshte krijuar mundesia denoncoje dhe do te jesh regat ti dhe te shpetohen shume te tjere nga abuzimet e tij me pushtetin qe ka, por faktet zoteri. Se ketu kazani vlon dhe mire ben por askusg nuk denohet po qe se ne nuk bejme detyren si qytetar gje e cila na ka shell ne kete fjendje ku jemi.

  Përgjigju
  • Arber: 26/11/2018 12:11

   Zonja Mira faktet i kam detguar ne KPK por mos u merzit,prit te dali para KPK.Do te lutesha te ishe e duruar deri atehere dhe do bindesh.Nuk e kam zakon te replikoj me njeri por nuk e di pse me dukesh sikur e ke njeri te aferm!!!

 • Arber: 26/11/2018 10:17

  Shume mire qe ne sistem te vendosen njerez te ndershem dhe profesionist qe zbatojne ligjin,por une do te bindesha qe vetingu funksionon ne menyre te ndershme atehere kur te jete para KPK gjyqtari i Tiranes Ilir Mustafaj,ky hajdut pronash dhe me shkolle nate.Nese ky plere hiqet nga sistemi i drejtesise atehere po,e besoj!!!

  Përgjigju
  • Arber: 26/11/2018 12:17

   Meqenese ke tentuar te me vjedhesh emrin duke e vene ne gjinine femerore po ju kthej edhe juve pergjogje por jo per replike.Meqenese qenke dhe avokate do te doja ta kidhit juve ceshtje time ne dore dhe do bindeshit qe ai qe juve ju duket si me i ndershmi nuk eshte ashtu sic ju duket juve.flm

  • arba: 26/11/2018 11:43

   Dikush eshte orientuar qe te shkruaje per kete gjykates. Une e kam pasur profesor por edhe me pas si avoakte. Eshte njeriu me i ndershem me e integritet

 • Sondazhi i ditës:

  FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Transferta në Conference League, Orges Shehi: Partizani synon kalimin, do ketë ndryshime në emra

Transferta në Conference League, Orges Shehi: Partizani synon kalimin, do ketë ndryshime në emra