Kandidati i MAVIT dhe i Foltores

Kandidati i MAVIT dhe i Foltores

Fredi Bejleri

Policia greke dhe EIP, (shërbimi sekret Grek) arrestuan në vitin 1995 8 anëtarë të organizatës ekstremiste MAVI me armë të rrëmbyera në Postën Kufitare të Peshkëpisë e cila në Prillin e vitit 1994 ishte sulmuar pabesisht nga një komando terroriste.

Si korrespodent i at’hershëm i Zerit të Amerikës kam raportuar për ngjarjen disa herë. Të arrestuarit u transferuan në burgun e Koridhalosë por pala shqiptare në mënyrë të çuditshme refuzoi të bashkëpunonte me shkëmbimin e informacionit, veçanërisht shkëmbimin e hollësive balistike.

Me të arrestuarit u gjend edhe Fredi Bejleri, por pa armë. Gjatë hetimit disavjeçar, kudo ku gjendeshin të dyshuarit si autorë të masakrës, në çdo rrethanë, pranë tyre shfaqej “rastësisht” edhe Fredi Bejleri, një aktivist i organizatës ekstremiste MAVI së bashku me ungjin e tij.

Që Shqipëria kurrë nuk hetoi seriozisht për masakrën e Peshkëpisë, kjo mund të kuptohet, një shtet karagjoz nuk e ka problem talljen me vetveten. Nē Greqi ekstremistët arrestohen, aktivistët e Agimit të Artë ikin nga sytë këmbët, kurse në Shqipëri përfaqsojnë në zgjedhje Foltoren sovraniste të Sali Berishës.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A merr fund kriza në PD me zgjedhjen e kryetarit të ri më 29 korrik?×

Lajmi i fundit

VIDEO / 3 gola në pjesën e dytë, West Ham mund Fiorentinën në finale dhe fiton Conference League

VIDEO / 3 gola në pjesën e dytë, West Ham mund Fiorentinën në finale dhe fiton Conference League