Kapja e 2.3 tonë kokainë, shqiptari i arrestuar në Spanjë cilësohet si kreu i celulës së 'Kartelit Ballkanik'

Kapja e 2.3 tonë kokainë, shqiptari i arrestuar në Spanjë cilësohet si kreu i celulës së 'Kartelit Ballkanik'

Anija ku u gjet droga

Një hetim nga policia spanjolle ka çuar në sekuestrimin e 2.3 tonë kokainë, disa ditë më parë, në anijen e peshkimit “Bestarruza” në brigjet e Galicisë.

Policia spanjolle ka arritur të arrestojë një shtetas shqiptar, të konsideruar si një nga drejtuesit e celulës së “Kartelit Ballkanik”, sipas mediave të huaja. Ai është arrestuar në një hotel, teksa ishte nisur drejt Madridit sapo kishte marrë vesh kapjen e ngarkesës së kokainës.

Pas sekuestrimit të kokainës, në anijen e peshkimit “Bestarruza” u arrestuan 4 anëtarë të ekuipazhit, mes të cilëve 2 shqiptarë. Dy të tjerët janë një argjentinas dhe një afrikan nga Cabo Verde.

Mediet e huaja raportojnë se operacioni i DEA Amerikane në bashkëpunim me strukturat e autoriteteve policore spanjolle, i dha një goditje të fortë kësaj celule të vendosur në Galicia, në pritje të ngarkesave me kokainë.

Veç drogës së sekuestruar në anije, kontrollet në A Coruna zbuluan 200 mijë euro cash dhe një automjet tip “Maserati” në pronësi të kreut të grupit. 

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Mali: 17/09/2023 12:46

    Gjynaf. I paska prere krahet Rames. Tani i dujet me spostu listen....

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

‘Gërdeci’, dëshmon sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Mbrojtjes: Procedurat u bënë në një kohë të shkurtër! S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve

‘Gërdeci’, dëshmon sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Mbrojtjes: Procedurat u bënë në një kohë të shkurtër! S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve