Katedralja Notre Dame në Paris do të rihapet në 2024, pesë vjet pas zjarrit katastrofik

Restaurimi i katedrales Notre Dam

Katedralja Notre Dame është në rrugën e duhur për t'u rihapur për publikun në 2024 pasi katedralja tani është siguruar plotësisht, dy vjet pas zjarrit katastrofik që shkatërroi pjesë të mëdha të ndërtesës 850-vjeçare.

Në një deklaratë të shtunën, organi publik përgjegjës për ruajtjen dhe restaurimin e tij tha se sigurimi i katedrales kishte përfunduar sipas planit.

Elementet e "fazës së sigurisë", përfshinin mbështjelljen dhe mbrojtjen e gargaleve të katedrales, përforcimin e mbështetësve fluturues, forcimin e portave dhe heqjen e skelave të djegura, sipas kolektivit Miqtë e Notre Dame de Paris .

"Kjo do të thotë që ne po themi zyrtarisht se katedralja tani është e ruajtur, se është e fortë në shtyllat e saj, se muret e saj janë të forta," tha gjenerali Jean-Louis Georgelin, president i organizatës përgjegjëse për restaurimin të Shtunën.

"Ne do të jemi në gjendje të vazhdojmë me vendosmëri me fazën e restaurimit dhe rindërtimit të pjesëve të shkatërruara nga zjarri, në mënyrë që të jetë gati të rihapet për shërbime dhe vizita publike në 2024," shtoi ai.

Rihapja e vitit 2024, për të cilën Georgelin tha se do të ishte një "fitore për të gjithë Francën", do të përmbushë premtimin e Presidentit Emmanuel Macron për publikun se punimet e rindërtimit do të përfundonin brenda pesë viteve nga zjarri i prillit 2019.

Rindërtimi është planifikuar të fillojë në muajt e ardhshëm, sipas organizatës përgjegjëse për mbikëqyrjen e punimeve.

Shkaku përfundimtar i zjarrit ende nuk është përcaktuar pavarësisht një hetimi të gjerë, megjithëse prokurorët thanë se mund të ishte shkaktuar nga një cigare ose një defekt elektrik .

Pas zjarrit, pati debat rreth asaj se si duhet rindërtuar , me ish -kryeministrin Edouard Philippe që sugjeroi një qasje moderne dhe filloi një konkurs për të ridizajnuar shtyllën - megjithëse të tjerët donin që ajo të mbetej tradicionale.

Sidoqoftë, vitin e kaluar Presidenti Macron vendosi që e gjithë katedralja do të rindërtohej ashtu siç ishte , përfshirë shtyllën - e cila fillimisht ishte prej druri dhe ra në flakë në orët e para të zjarrit.

"Ne do të rindërtojmë Notre Dame, sepse kjo është ajo që presin populli francez," u tha Macron dukshëm emocional gazetarëve në vendin e zjarrit në vitin 2019. "Sepse kjo është ajo për të cilën meriton historia jonë. Sepse ky është fati ynë i thellë."

G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të humbasin vitin akademik?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Vaksina e gripit dhe ajo e COVID mund të bëhen në një kohë, mjekja: Grupet e riskut duhet ta kryejnë vaksinën e gripit