Katedralja Notre Dame në Paris do të rihapet në 2024, pesë vjet pas zjarrit katastrofik

Katedralja Notre Dame në Paris do të rihapet në 2024, pesë vjet pas zjarrit katastrofik

Restaurimi i katedrales Notre Dam

Katedralja Notre Dame është në rrugën e duhur për t'u rihapur për publikun në 2024 pasi katedralja tani është siguruar plotësisht, dy vjet pas zjarrit katastrofik që shkatërroi pjesë të mëdha të ndërtesës 850-vjeçare.

Në një deklaratë të shtunën, organi publik përgjegjës për ruajtjen dhe restaurimin e tij tha se sigurimi i katedrales kishte përfunduar sipas planit.

Elementet e "fazës së sigurisë", përfshinin mbështjelljen dhe mbrojtjen e gargaleve të katedrales, përforcimin e mbështetësve fluturues, forcimin e portave dhe heqjen e skelave të djegura, sipas kolektivit Miqtë e Notre Dame de Paris .

"Kjo do të thotë që ne po themi zyrtarisht se katedralja tani është e ruajtur, se është e fortë në shtyllat e saj, se muret e saj janë të forta," tha gjenerali Jean-Louis Georgelin, president i organizatës përgjegjëse për restaurimin të Shtunën.

"Ne do të jemi në gjendje të vazhdojmë me vendosmëri me fazën e restaurimit dhe rindërtimit të pjesëve të shkatërruara nga zjarri, në mënyrë që të jetë gati të rihapet për shërbime dhe vizita publike në 2024," shtoi ai.

Rihapja e vitit 2024, për të cilën Georgelin tha se do të ishte një "fitore për të gjithë Francën", do të përmbushë premtimin e Presidentit Emmanuel Macron për publikun se punimet e rindërtimit do të përfundonin brenda pesë viteve nga zjarri i prillit 2019.

Rindërtimi është planifikuar të fillojë në muajt e ardhshëm, sipas organizatës përgjegjëse për mbikëqyrjen e punimeve.

Shkaku përfundimtar i zjarrit ende nuk është përcaktuar pavarësisht një hetimi të gjerë, megjithëse prokurorët thanë se mund të ishte shkaktuar nga një cigare ose një defekt elektrik .

Pas zjarrit, pati debat rreth asaj se si duhet rindërtuar , me ish -kryeministrin Edouard Philippe që sugjeroi një qasje moderne dhe filloi një konkurs për të ridizajnuar shtyllën - megjithëse të tjerët donin që ajo të mbetej tradicionale.

Sidoqoftë, vitin e kaluar Presidenti Macron vendosi që e gjithë katedralja do të rindërtohej ashtu siç ishte , përfshirë shtyllën - e cila fillimisht ishte prej druri dhe ra në flakë në orët e para të zjarrit.

"Ne do të rindërtojmë Notre Dame, sepse kjo është ajo që presin populli francez," u tha Macron dukshëm emocional gazetarëve në vendin e zjarrit në vitin 2019. "Sepse kjo është ajo për të cilën meriton historia jonë. Sepse ky është fati ynë i thellë."

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Zyrtare/ Joshua Zirkzee, lojtar i ri i Manchester United

Zyrtare/ Joshua Zirkzee, lojtar i ri i Manchester United