Kërcënuan dhe korruptuan dëshmitarët në Hagë, SHBA sanksionon dy ish deputetët radikalë serbë

Kërcënuan dhe korruptuan dëshmitarët në Hagë, SHBA sanksionon dy ish deputetët radikalë serbë

Vjerica Radeta në gjykatë në Beograd, në mbështetje të liderit radikal Vojisllav Sheshel

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur sanksione ndaj anëtarëve të partisë radikale serbe, Vjerica Radeta dhe Petar Joiq, të dy ish deputetë në Kuvendin e Serbisë. Departamenti Amerikan i Shtetit e bëri me dije lajmin gjatë ditës së sotme.

“Radeta dhe Jojiq, derisa ishin deputetë të Parlamentit të Serbisë, korruptuan dhe frikësuan dëshmitarët e Gjykatës Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë (ICTY), në mënyrë që ata të mos paraqisnin provat inkriminuese kundër liderit të Partisë Radikale Serbe, Vojisllav Sheshel, i cili më pas u dënua për krime lufte”, thuhet në deklaratën e zëdhënësit Ned Price.

Sjellja e Radetës dhe Joiqit pengoi procesin gjyqësor dhe për këtë arsye Tribunali i Hagës lëshoi fletëarrest për ta, që nuk u pranua nga gjykata e Beogradit në 2016-tën.

Sanksionet e vlejnë edhe për djalin e rritur të Petar Joiqit. Mediat serbe shkruajnë se ende nuk ka asnjë provë mbi këto deklarata të bëra nga Ned Price.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Cudi: 27/01/2023 21:04

    Po me Ramen ca do bejne valle?

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Marrëveshje në Ohër, po shkojnë Kosova e Serbia drejt pajtimit përfundimtar?×

Lajmi i fundit

Kapet me 97 kg kanabis në Mal të Zi, arrestohet 29-vjeçari shqiptar

Kapet me 97 kg kanabis në Mal të Zi, arrestohet 29-vjeçari shqiptar