Këshilli i Europës, Ukraina konteston ashpër rikthimin e Rusisë

Këshilli i Europës, Ukraina konteston ashpër rikthimin e Rusisë

Nga Ukraina, kanë ardhur reagimet të forta kundër ripranimit të parlamentarëve rusë në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës.

Oleksii Goncharenko, i grupit të konservatorëve evropianë, tha se: Ka pasur një luftë në Çeçeni dhe nga ana e Këshillit të Evropës nuk ka patur sanksione. Ka pasur një luftë në Gjeorgji, dhe nga ana e Këshillit të Evropës nuk ka patur sanksione. Pastaj lufta në Ukrainë…dhe pas pesë vite sanksione…na falni…mund të ktheheni

Pas një debati të gjatë dhe të vështirë, Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës votoi në favor të tekstit që lejon parlamentarët rusë të kthehen në Strasburg gjë që teorikisht shmang rrezikun që Rusia të largohet nga organizata. Moska u privua nga e drejta për të votuar në vitin 2014, pas aneksimit rus të Krimesë.

Nga ana e saj Ukraina ka njoftuar se do të pezullojë pjesëmarrjen e saj në punët e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës dhe së bashku me Gjeorgjinë dhe pesë vende të tjera të ish-bllokut sovjetik, kanë propozuar të ndërmarrin procedura "kontestuese" ndaj delegacionit rus.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni vendimin e Partisë Socialiste evropiane për të përjashtuar Ilir Metën nga Kongresi pas aleancës me Berishën?×

Lajmi i fundit

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore