Këshilltari i qeverisë së Kievit: Ju premtoj se vendi do të ketë pothuajse mbulim normal të energjisë elektrike

Këshilltari i qeverisë së Kievit: Ju premtoj se vendi do të ketë pothuajse mbulim normal të energjisë elektrike

1669395020_kievi.PNG

Furnizimi me energji elektrike në kryeqytetin ukrainas të Kievit do të jetë afër niveleve normale deri të shtunën, sipas një këshilltari të ministrisë së energjisë të vendit.

Oleksandr Kharchenko, drejtor i Qendrës Kërkimore të Industrisë së Energjisë, tha në një konferencë se "faktori kryesor" në rivendosjen e energjisë në Kiev dhe në të gjithë Ukrainën ishte funksionimi i tre centraleve bërthamore funksionale të vendit. Ai tha se priste që ata të punonin me kapacitet normal deri të premten mbrëma.

“Tani faktori kyç janë termocentralet bërthamore. Aktualisht ka mungesë të prodhimit të energjisë. Duke gjykuar nga situata, termocentralet tona bërthamore do të arrijnë kapacitetin e tyre normal të planifikuar deri sonte. Kjo do të thotë që ne do të kthehemi në oraret e planifikuara të ndërprerjeve dhe njerëzit do të marrin energji elektrike për të paktën 16 deri në 18 orë në ditë. Qyteti i Kievit do të ketë pak a shumë mbulim normal me energji elektrike nesër”, tha Kharchenko.

Ukraina është shumë e varur nga energjia bërthamore, sipas Shoqatës Botërore Bërthamore. Para pushtimit të plotë të Rusisë në shkurt, 15 reaktorët në katër termocentralet e saj prodhonin rreth gjysmën e energjisë elektrike të vendit, raportojnë mediat e huaja.

Kharchenko hyri në detaje në lidhje me ndikimin e sulmit të madh raketor rus të së mërkurës në rrjetin energjetik, për të cilin ai tha se "u kthye në integritetin dhe aftësinë e tij për të operuar si një sistem i vetëm brenda 10 deri në 11 orë" nga ndërprerja. 

Ai tha se përveç rilidhjes së termocentraleve, rritjes së kapacitetit të tyre gjenerues dhe menaxhimit të balancës së rrjetit, inxhinierëve u duhej të riparonin pajisjet dhe "hap pas hapi" të rilidhnin konsumatorët që ishin shkëputur.

Sulmet dëmtuan ose shkatërruan më shumë se gjysmën e "pajisjeve kryesore" të rrjetit të transmetimit të energjisë elektrike të tensionit të lartë, shtoi ai.

“Bota nuk do të prodhojë sasinë e mjaftueshme për të mbuluar nevojat e Ukrainës edhe brenda një viti. Tani jemi në diskutime me të gjithë prodhuesit e pajisjeve të tilla”, tha ai. 

Kharchenko bëri thirrje që gjeneratorët të zbusin ndikimin e goditjeve të mëtejshme.

"Aktualisht jemi duke kërkuar gjeneratorë të të gjitha niveleve të energjisë, nga e gjithë bota, për të siguruar qytetet tona në rast të ndërprerjes së energjisë", tha ai. 

Kryetarja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola, u ka bërë thirrje qyteteve të dhurojnë gjeneratorë dhe transformatorë për të ndihmuar ukrainasit të kalojnë dimrin.

Ambasadori i SHBA në Kiev tha të premten se USAID kishte dorëzuar 80 gjeneratorë në Ukrainë "për të ndihmuar në mbajtjen e energjisë elektrike".

Ambasadorja Bridget Brink shkroi në Twitter: "Kjo mbështetje është vetëm një pjesë e përgjigjes së SHBA ndaj sulmit mizor dhe të vazhdueshëm të Rusisë ndaj infrastrukturës kritike ndërsa ne vazhdojmë të qëndrojmë me #StandËithUkraine". 


Lajmi kryesor:

Lufta ne Ukrainë/ Putin u drejtohet nënave të ushtarëve: Mos i besoni internetit dhe TV! Në Kiev, 50% e shtëpive janë pa energji elektrike


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Primaret e Berishës nxorën kandidatët më të mirë për 14 majin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto