Kiev: Çdo plan paqeje që nuk parashikon sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës , nuk është një plan i qëndrueshëm

Kiev: Çdo plan paqeje që nuk parashikon sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës , nuk është një plan i qëndrueshëm

1653307780_Capture.JPG

Çdo plan paqeje që nuk parashikon sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës nuk është një plan i qëndrueshëm, tha sot zëvendësministrja e parë e jashtme e Ukrainës , Emine Dzhaparova, gjatë një konference në Fondacionin Luigi Einaudi, duke iu përgjigjur një pyetjeje rreth planit të paqes të paraqitur nga Italia.

“E di që plani italian për paqen në Ukrainë është diskutuar”, tha zëvendësministrja, duke iu përgjigjur një pyetjeje për këtë çështje pa hyrë në detaje.

“Ne mirëpresim çdo iniciativë që mund të sjellë paqe”, tha ajo, duke nënvizuar se integriteti territorial dhe sovraniteti nuk mund të negociohen. 

"Çdo plan që mund të parashikojë kufij të ndryshëm (nga ata aktualë), çdo plan paqeje që nuk parashikon sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës , nuk është një plan i qëndrueshëm", shtoi ajo.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/Zelensky: Rikthimi i Krimesë do të kushtont qindra, mijëra vdekje! Burg përjetë për ushtarin e parë rus që kreu krime lufte


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A i përballoni dot pushimet e verës me rritjen e çmimeve?×

Lajmi i fundit

John

Sot i vendosën eksploziv në garazhin e hotelit në Sarandë, historia përsëritet për drejtorin e FSDKSH- së! Një vit më parë tritol në tarracë